Prawko zostawimy w domu. Ministerstwo w końcu podało datę, od kiedy

Kto nigdy nie zapomniał portfela z prawem jazdy, niech pierwszy rzuci kamień (oby tylko nie trafić w szybę samochodu). Już niebawem nie będziesz musiał zawracać się do domu, żeby partnerka podała ci dokumenty przez okno. Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie poinformowało, od kiedy ten dokument nie będzie wymagany.
prawko.jpg
Kierowcy mogą spodziewać się zmiany na lepsze. Prezydent pod koniec sierpnia podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. Wprowadza ona szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów. Wśród nich znalazła się także informacja o możliwości pozostawienia prawa jazdy w domu.

W końcu wiadomo, od kiedy będziemy mogli skorzystać z takiej możliwości. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że przepis, dzięki któremu prawo jazdy możemy pozostawić w domu, wejdzie w życie 5 grudnia.“Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić dokument w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam” – powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Nie oznacza to jednak, że podczas kontroli nie będziemy musieli okazywać dokumentów. Zamiast plastikowej karty funkcjonariusz może chcieć zobaczyć nasze uprawnienie do prowadzenia pojazdu, które będzie znajdować się w telefonie. Wszystko za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Tak czy inaczej, możliwość odchudzenia portfela i pozostawienia dokumentu w domu, to całkiem niezły prezent na mikołajki.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Wtorek 08.09.2020