Duże zmiany w przepisach drogowych. Kierowcy będą zadowoleni

Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. Wprowadza ona szereg ułatwień dla kierowców i właścicieli pojazdów. Sprawdź, co się zmieniło w przepisach.
iStock-1215376322.jpg

Kierowców w końcu czeka zmiana na lepsze. Podpisanie ustawy przez prezydenta było ostatnim krokiem drogi legislacyjnej. Teraz już tylko muszą zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw i po 3 miesiącach wejdą w życie.

Oto najważniejsze zmiany w prawie o ruchu drogowym:
- Prawko może zostać na chacie. Kierowcy nie będą już musieli mieć przy sobie dokumentu uprawniającego ich do prowadzenia pojazdu. A skoro nie trzeba wozić prawa jazdy w samochodzie, to także odpada konieczność jego okazywania policjantom podczas kontroli. Już nie usłyszysz od drogówki – “dokumenty, proszę!”

- Jazda na tych samym blachach. Po zakupie używanego samochodu zarejestrowanego w Polsce nie będzie konieczności zmieniania tablic rejestracyjnych na nowe. Do tej pory taka możliwość istniała tylko w przypadku kontrahentów z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Teraz będzie można zostawić stare blachy.

- Samochód w garażu bez opłat. Zostanie wprowadzona możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu, jeśli nie jest użytkowany. Jednak taka opcja będzie możliwa jedynie w przypadku remontu pojazdu. 

- Brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Zostanie zniesiony obowiązek wymiany dowodu po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki przeglądu technicznego.

- Zarejestrują furę za ciebie. Ustawa wprowadza możliwość rejestracji samochodu w imieniu kupującego przez firmę sprzedającą nowe auta. Ten przepis ma wejść w życie 9 miesięcy po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

- Koniec z naklejkami. Zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Na wprowadzenie tego przepisu trzeba będzie jednak poczekać 24 miesiące ze względu na konieczność przygotowania odpowiednich rozwiązań technicznych.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Piątek 28.08.2020