Największy samolot świata

Rozpiętość jego skrzydeł mierzy 117 metrów. Stratolaunch ma być wykorzystywany, aby wynosić rakiety kosmiczne w przestrzeń powietrzną. Jest to fanaberia miliardera, czy wynalazek, który przysłuży się ludzkości?
10.jpg

Największy samolot świata opuścił hangar. Stratolaunch to latająca maszyna stworzona przez zespół miliardera Paula Allena, jednego z założycieli Microsoftu. Jego zadaniem ma być wynoszenie rakiet w przestrzeń powietrzną, co umożliwi tańsze wysyłanie ich na orbitę okołoziemską.

Ma to działać bardzo prosto. Maszyna po starcie osiąga odpowiednią wysokość i wtedy odczepia się przyłączona do niej rakieta. Pomysłodawca widzi w swoim projekcie same plusy. Przede wszystkim pojazdy kosmiczne będą potrzebowały mniej paliwa, przez co będzie można zwiększyć ładunek mający wylądować na orbicie.

Stratolaunch posiada 28 kół, muszących utrzymać ciężar 220 ton, a jeśli dodamy do tego paliwo i ładunek wyjdzie ponad 400. Samolot mierzy 15 metrów wysokości, 72 metry długości, a rozpiętość skrzydeł 117 metrów. Napędzany jest sześcioma silnikami z Boeinga 747.

Teraz ogromną maszynę czeka szereg testów, więc trochę potrwa zanim wykona pierwszą misję. Loty zaplanowane są na 2019 rok. Już jednak pojawiły się firmy chcące współpracować z Allenem. Ciekawe czy miliarder w pewnym momencie zacznie wykorzystywać Stratolaunch do prywatnych podróży i poleci nim na imprezę. Z pewnością zrobiłoby to wrażenie na dziewczynach, nie mniejsze niż jego portfel.

Dodał(a): Mateusz Olch / fot.: Stratolaunch Piątek 02.06.2017