10 sposobów na mniejsze spalanie

Jak ograniczyć spalanie auta w kilku prostych krokach? Japoński kierowca rajdowy z kilkudziesięcioletnim stażem w ściganiu się po wertepach podpowiada na czym możemy zaoszczędzić paliwo.
10 sposobow na oszczedzanie paliwa.jpg

Hiroshi Masuoka to najbardziej doświadczony japoński kierowca rajdowy, dwukrotny triumfator Dakaru. Obecnie ze swoją macierzystą stajnią Mitsubishi pracuje nad hybrydową rajdówką, którą znów będzie mógł się mierzyć na legendarnej trasie.
Przekazuje swoich 10 przykazań eco-drivingu, które oprócz oszczędności, wynikających z niższego spalania, zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze oraz ograniczenie zużycia auta.

1. Klimatyzacja
Jeśli Twoje auto nie przypomina temperaturą szybkowaru, wyłącz klimę. Często mamy ją włączoną z przyzwyczajenia, bez względu na warunki atmosferyczne. Poza tym korzystanie z niej może prowadzić do infekcji lub osuszenia gardła.

2. Operowanie pedałem gazu
Patrz na drogę daleko w przód i gaz wciskaj stopniowo, uzależniając to od warunków na drodze. Nigdy nie depcz gwałtownie, chyba że chcesz uniknąć zagrożenia. Najlepiej gdy silnik pracuje w zakresie 1500 – 2000 obr/min.

3. Optymalna prędkość
Najbardziej optymalna prędkość to 70-80 km/h na piątym biegu.

4. Pod górę
Przyspieszaj miarowo i postaraj się rozpędzić auto jeszcze na płaskiej jezdni, by nie operwać pedałem gazu zbyt głęboko jadąc już pod górkę.

5. Z górki
Odejmij nogę z gazu, zjeżdżając z wzniesienia. Hamuj silnikiem – redukując biegi.

6. Jadąc za innym pojazdem
Zachowaj zwiększony dystans za autem poprzedzającym, byś nie musiał gwałtownie wytracać prędkości, a  później przyspieszać

7. Jazda po autostradzie
Każde 10 km/h ponad 100 km/h powoduje większe spalanie o 10%. Jeśli więc nie spieszysz się i możesz dotrzeć do celu 6 minut później na każde 100 km trasy, jedź poniżej dopuszczalnej prędkości.

8. Wyprzedzanie
Wyprzedzaj jednostajnie, bez gwałtownych podjazdów, hamowań czy przyspieszeń, gdy pojawi się okazja. Ten manewr lepiej odpowiednio wcześniej przemyśleć i nie wykonywać go pod górkę.

9. Jazda za ciężarówką
Jeżeli odpowiada ci prędkość ciężarówek na drogach szybkiego ruchu, trzymaj się za nimi. Ich kierowcy utrzymują stałą prędkość, więc łatwiej będziesz mógł kontrolować swoje tempo.

10. Tempomat
Nie jesteśmy w stanie utrzymać przez dłuższy czas takiej samej prędkości, bo nieświadomie operujemy nogami. Dlatego warto skorzystać z tempomatu, który płynnie będzie regulował  naszą jazdę.


Dodał(a): Paweł Janusz Piątek 02.06.2017