Najdroższe auto świata

Ten Rolls Royce kosztował równowartość niecałych 48 milionów złotych. Jedyny egzemplarz Sweptail powstawał przez cztery lata, a jego nabywca już zawsze będzie mógł cieszyć się odpowiednio schłodzonym szampanem.

1.jpg


Rolls Royce. Tej marki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W jej fabryce budowane są luksusowe auta na zamówienie. I co by nie mówić firma dba o swoich klientów, czego dowodem jest Sweptail, okrzyknięty najdroższym, nowym samochodem świata. Więcej na auto wydają jedynie miłośnicy zabytkowych modeli.

Pod maską znajduje się 6,7-litrowe V12 generujące moc 423 koni mechanicznych. Sweptail jest wyjątkowy i unikatowy, ponieważ powstał tylko jeden jego egzemplarz, specjalnie na zamówienie pewnego bogatego klienta. 

Co prawda jego rzeczywista cena nie została oficjalnie ujawniona, ale mówi się o niecałych 13 milionach dolarów, a więc jakichś 48 milionach złotych. Dla porównania nowe, luksusowe samochody takie jak Bugatti Chiron kosztują około trzech milionów dolarów, czyli 11 milionów złotych. 

Sweptail został stworzony na tej samej platformie co Phantom. W oczy od razu rzuca się duży grill i nowe reflektory. Inspirację designerów stanowiły nie tylko stare auta Rolls Royce, ale również jachty. Dlatego model wygląda tak luksusowo, a jego budowa trwała cztery lata. Dodatkowo w wyposażeniu znajduje się lodówka, która po naciśnięciu odpowiedniego guzika podaje odpowiednio schłodzoną butelkę szampana.

Na najdroższe auto świata zdecydowanie nas nie stać. Ale zrobimy redakcyjną zrzutkę, to może starczy chociaż na tę lodówkę. Albo samego szampana.Dodał(a): Mateusz Olch / fot.: Rolls Royce Czwartek 01.06.2017