Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Zastanawiasz się jakie jest obowiązkowe wyposażenie w samochodzie? Czy za brak apteczki samochodowej grozi ci mandat? Poznaj listę obowiązkowych sprzętów i dowiedz się, jakie inne akcesoria mogą przydać się podczas jazdy autem.

co-powinna-zawierac-apteczka-samochodowa_5b842603.jpeg

W obecnych czasach auto stanowi absolutnie najpopularniejszy środek transportu mechanicznego. To właśnie z niego każdego dnia korzysta miliony Polaków. Jak się jednak okazuje wyłącznie nieliczni kierowcy wiedzą, jakie sprzęty stanowią niezbędne wyposażenie samochodu.

Wyposażenie obowiązkowe w aucie

Jeśli sądzisz, że linka holownicza, apteczka pierwszej pomocy czy też zapasowe koło stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu, to jesteś w dużym błędzie. W praktyce bowiem lista sprzętów obowiązkowych jest zdecydowanie krótsza i ogranicza się ona do trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy o minimalnej pojemności 1 kg. Należy dodać, że zarówno wspomniana gaśnica, jak i trójkąt ostrzegawczy muszą posiadać homologację. Brak opisanego wyposażenia lub przewożenie go w trudno dostępnym miejscu może naturalnie skutkować mandatem. Wysokość takowego waha się od 20 do nawet 500 zł.

Tyle, jeśli chodzi o wyposażenie obowiązkowe. A co jeszcze warto – lecz nie trzeba – wozić w samochodzie? Wśród sprzętów, które mogą przydać się w trakcie podróży autem należy wymienić apteczkę samochodową, kamizelkę odblaskową, zapasowe koło wraz z kompletem narzędzi, linkę holowniczą czy też dodatkowy komplet żarówek. Więcej informacji o obowiązkowych oraz przydatnych akcesoriach samochodowych, znajdziesz na stronie https://www.jula.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-w-polsce-i-za-granica/.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Niedoceniana przez wielu kierowców apteczka samochodowa może uratować zdrowie, a nawet życie – zarówno nas samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. To główny, ale nie jedyny powód dla którego warto zainwestować w dobrze wyposażoną apteczkę samochodową. Pamiętajmy bowiem, że każdą osobę będącą świadkiem wypadku obowiązuje ustawowy nakaz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy. Jak łatwo się domyślić, brak apteczki samochodowej skutecznie może utrudnić wspomniane udzielenie pomocy.

Aktualnie w ofercie wielu sklepów z akcesoriami samochodowymi znajdziemy wiele różnych apteczek samochodowych. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale także – a może właśnie przede wszystkim – zawartością. Co powinna zawierać apteczka samochodowa? W dobrze wyposażonej apteczce powinniśmy znaleźć:

 • Instrukcję udzielanie pierwszej pomocy,
 • Plastry z gazą,
 • Bandaże (niezwykle pomocne w przypadku krwawiących ran),
 • Kompresy gazowe (mogą zostać użyte bezpośrednio na ranę),
 • Opaski podtrzymujące (używane do podtrzymywania opatrunków lub kompresów),
 • Maseczkę do sztucznego oddychania (stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas wykonywania sztucznego oddychania metodą usta - usta),
 • Lateksowe rękawiczki ochronne,
 • Środek dezynfekujący (np. w postaci jodyny czy wody utlenionej),
 • Nożyczki (potrzebne do pocięcia bandaży),
 • Latarkę (niezbędna do udzielenia pomocy przy słabym oświetleniu lub jego braku),
 • Folię termoizolacyjną (służy do owinięcia ciała osoby poszkodowanej. Jej celem jest ochrona przez utratą ciepła lub przegrzaniem),
 • Trójkątna chusta (używana jako opatrunek głowy),
 • Agrafki (służą do zapięcia opatrunków).

Warto dodać, iż a apteczce samochodowej pierwszej pomocy nie powinny znaleźć się jakiekolwiek medykamenty. Dlaczego? Ponieważ leki wożone w samochodzie przez dłuższy czas są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dodatkowo udzielając pierwszej pomocy nie należy podawać osobie poszkodowanej doustnych środków farmaceutycznych.


Dodał(a): ckm Wtorek 28.08.2018