Zarobki Polaków

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” sprawdzili jak wyglądają płace Polaków. Bezrobocie spada, pensje rosną. Piękna wizja i po części prawdziwa. Zarobki w poszczególnych zawodach zależą od wielu, różnych czynników.
gl.jpg


W SKRÓCIE:

Podwyżki w niektórych sektorach gospodarczych wywołane są presją płacową, która zależy między innymi od stopy bezrobocia w danych regionach. Zebrane przez reporterów „Gazety Wyborczej” dane przedstawiają listę płac wybranych profesji w poszczególnych miastach.

PEŁNA WERSJA:
W pierwszym miesiącu 2017 roku średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw  wynosiła 4277,14 zł. Tutaj trzeba zaznaczyć, że Główny Urząd Statystyczny badał jedynie firmy, które zatrudniają co najmniej 10 osób. Dziennikarze z lokalnych oddziałów „Gazety Wyborczej” sprawdzili jak wyglądają płace Polaków na różnych stanowiskach, jakie są dodatkowe bonusy i kiedy była ostatnia podwyżka.

Ostatnio zanotowano wyższe zarobki wśród szeregowych pracowników sieci marketów takich jak Lidl, czy Biedronka. W ten sposób walczy się, aby ludzie chcieli pracować w tych dyskontach. Wypatrywana od miesięcy presja płacowa, czyli coraz wyższe stawki w różnych sektorach, zależy od wielu czynników, w tym od stopy bezrobocia w poszczególnych regionach.

Według danych w lutym 2017 roku bezrobocie wyniosło zaledwie 8,5%, co jak na nasz kraj jest bardzo dobrym wynikiem. Niemniej w pewnych okręgach jest o wiele wyższe, bo na przykład w powiecie szydłowieckim sięga aż 29%.

W poniższej tabeli przedstawiono listę płac w wybranych miastach i profesjach. Zebrane dane pochodzą z raportu firmy Sedlak&Sedlak oraz od dziennikarzy lokalnych oddziałów „Gazety Wyborczej”. W interaktywnej tabeli można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące pensji w poszczególnych sektorach.

Dodał(a): Paweł Zieleń / żródło: http://biqdata.wyborcza.pl Środa 29.03.2017