Wino musujące – co musisz o nim wiedzieć?

Wino z bąbelkami to jeden z tych specjałów, które niezmiennie kojarzą nam się z wyjątkowymi okolicznościami, szampańską – nomen omen – zabawą i wysoką jakością.

wino-musujace-co-musisz-o-nim-wiedziec.jpeg

Z jego wykorzystaniem wznosimy toasty noworoczne, świętujemy sukcesy zawodowe i osobiste, urodziny, imieniny czy zaślubiny młodych. Czy oznacza to, że wino musujące to trunek dobrze nam znany? Jak się okazuje – przed wieloma nadal skrywa liczne tajemnice. A my właśnie dziś chcemy je rozwikłać!

Wino musujące – smaki

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju win, w odniesieniu do trunków z bąbelkami mówimy o kilku kategoriach smakowych. Chociaż najpopularniejsza odsłona tego typu wina to wino musujące wytrawne, możemy natrafić również na wino musujące półwytrawne, wino musujące półsłodkie czy słodkie.

Jednak klasyfikacja smaków win musujących wymyka się prostym podziałom na wina dry, semi dry, semi sweet i sweet. W ich przypadku mamy prawo bowiem mówić o wielu różnych stopniach wytrawności. W dobrych sklepach możemy spotkać się z winami brut nature, extra brut, brut, dry (sec, seco), demi sec (semi sec, medium dry), sweet (doux, dulce lub dolce). Wobec tego wino dry możemy uznać za wino musujące półwytrawne, demi sec natomiast – za wino musujące półsłodkie. 

Wino musujące – barwy

Chociaż wino musujące to w olbrzymiej większości wino o jasnej barwie, wśród tego rodzaju trunków znajdziemy również specjały mieniące się różnymi odcieniami różu (wino musujące różowe zawdzięcza to często wpływowi odmian Pinot Noir czy Pinot Meunier, jak np. Comte De Senneval Champagne Brut Rosé), a niekiedy nawet piękną, głęboką czerwienią – takie jest np. słynne włoskie wino musujące Lambrusco z regionu Emilia-Romagna.

Wina musujące smakowe – czym są?

Poszukując w sieci informacji na temat wina z bąbelkami, przy odrobinie szczęścia trafimy na pozycje takie jak wino musujące truskawkowe czy wino musujące brzoskwiniowe. Czy zatem tego rodzaju specjały otrzymuje się z tych właśnie owoców? Otóż… nie! Wino to wino i powstaje tylko i wyłącznie z winogron. Niekiedy możemy jednak spotkać się z sytuacją, w której producenci, tacy jak Carlo Rossi, dodają do wina odrobinę ekstraktu owocowego, np. brzoskwiniowego. W związku z tym w wielu przypadkach wino musujące brzoskwiniowe powinniśmy nazywać raczej napojem brzoskwiniowym na bazie wina, np. wina musującego półsłodkiego.

Czym się różni wino musujące od Szampana?

O ile każdy Szampan to wino musujące, o tyle nie każde wino musujące jest Szampanem. Omawiając kwestię „wino musujące a Szampan”, należy uwzględnić, że w ten sposób możemy nazywać wyłącznie trunki pochodzące z Szampanii, regionu w północno-wschodniej Francji, powstające dzięki procedurze wtórnej fermentacji w butelkach. Szampan to zatem oryginalny skarb Szampanii. Metoda produkcji tego niezrównanego specjału kojarzącego nam się z luksusem, czyli tradycyjna lub szampańska, wykorzystywana jest jednak również przez producentów innego rodzaju win musujących – m.in. francuskich win Crémant , hiszpańskiego wina Cava czy włoskiego Franciacorta.

Omówienia wymaga również kwestia „wino musujące a Prosecco”. Słynne na całym świecie wino włoskie to oczywiście specjał z bąbelkami. Czym jednak różni się Prosecco od Szampana? Pomijając różnicę dotyczącą wykorzystanych szczepów winnych (w przypadku Szampana są to odmiany Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay, w przypadku Prosecco – Glera), pod uwagę należy wziąć metodę produkcji. Prosecco bowiem (zarezerwujesz je TUTAJ), powstaje metodą Charmanta, czyli zbiornikową, zakładającą dojrzewanie wina na osadzie w specjalnej kadzi nierdzewnej. Mimo że procedura ta jest o wiele prostsza i tańsza od tradycyjnej, pozwala otrzymywać naprawdę ciekawe trunki.

Z czym pić wino musujące?

Z czym podawać wino musujące? Znawcy wiedzą, że jego charakter czyni go idealnym kompanem dla ryb i owoców morza. Wytrawne i półwytrawne wino musujące spożywane jest przez koneserów również do delikatnego drobiu, makaronów czy średnio dojrzałych serów. Wina musujące w półsłodkim i słodkim wydaniu pasują również do miękkich serów czy świeżych owoców. A pozostając przy owocach – wszyscy smakosze zastanawiający się, jak podawać wino musujące, mogą również rozważyć picie go ze zmrożonymi truskawkami lub malinami! Z czym podawać wino musujące wiedzą też barmani, tworząc z jego udziałem wyśmienite drinki!

Gwarantujemy, że pomimo naszych prób rozwikłania wszystkich tajemnic wina z bąbelkami, nadal jest ono w stanie pozytywnie zaskoczyć nas pod wieloma względami. Zachęcamy zatem do próbowania – uniwersalne wino musujące półwytrawne i wino musujące półsłodkie, czy też wyraziste wytrawne lub słodkie – każde z nich zasługuje na poznanie!


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Wtorek 10.05.2022