USA obnażone – zwiastun filmu „Snowden”

Dla jednych bohater, dla innych zdrajca. Pamiętacie Edwarda Snowdena, człowieka odpowiedzialnego za jeden z największych wycieków danych w historii USA? Teraz powstanie o nim film, a zwiastun właśnie trafił do sieci.
snowden .jpg

Snowden to były pracownik CIA, znany głównie z tego, że wbił swojemu pracodawcy nóż w plecy, ujawniając ogromne ilości ściśle tajnych informacji pochodzących z Narodowej Agencji Bezpieczeństwa USA. Dotyczyły one między innymi tzw. programu PRISM, który pozwalał amerykańskiemu wywiadowi podsłuchiwać o czym codziennie rozmawiają ludzie z całego świata, a także zaglądać w ich maile, rozmowy na czatach, SMS-y etc.

Jak łatwo można się domyślić, amerykańskie służby specjalne nie były zachwycone wybrykiem swojego pracownika, dlatego też w 2013 roku Snowden został oskarżony o szpiegostwo i ujawnienie tajemnic państwowych. Groziła mu nawet kara śmierci. Musiał więc uciekać ze Stanów.

Trzeba przyznać, że życie Snowdena, największego demaskatora ostatnich lat, który zadarł z całym rządem i służbami wywiadowczymi USA, to doskonały materiał na scenariusz filmowy. Do tego samego wniosku doszli także… Amerykanie, którzy postanowili ten film nakręcić.

Konkretnie zaś, legendarny reżyser Olivier Stone. Zdaje się, że z CV, w którym znajdują się filmy takie jak „Pluton”, „Urodzony 4 lipca”, „JFK”, czy „World Trade Center”, które traktują o różnych bolesnych doświadczeniach nowoczesnej historii USA, nie ma lepszego kandydata na film o Snowdenie. Zwiastun, który właśnie ukazał się w sieci zdaje się to potwierdzać – już z tylko po tych dwóch minutach można dostrzec, że gęstą atmosferę i napięcie w filmie będzie można kroić nożem.W rolę Edwarda Snowdena wcielił się Joseph Gordon-Lewitt, znany z takich filmów jak „Incepcja”, czy „Mroczny Rycerz powstaje”. Poza Gordonem-Levittem w obsadzie znaleźli się m.in. Tom Wilkinson, Shailene Woodley, Nicolas Cage, Zachary Quinto, Rhys Ifans i Melissa Leo. Film trafi na ekrany kin 16 września 2016 roku. Jest na co czekać!Dodał(a): Jakub Rusak Czwartek 28.04.2016