Szczepionki na koronawirusa dla każdego. Już od początku przyszłego roku

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska kupi ponad 45 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, poddanie się szczepieniu nie będzie obowiązkowe. Każdy, kto zechce, będzie mógł zrobić to za darmo. Wystarczy, że zarejestruje się w internecie.
Zrzut ekranu 2020-12-2 o 15.11.14.png

Już na przełomie stycznia i lutego zaczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Będzie można poddać się temu dobrowolnie. Rejestracja odbędzie się za pomocą wypełnienia formularza online i znalezienia dogodnej placówki. Później wystarczy czekać na wiadomość SMS z podanym terminem. Szczepionkę będzie trzeba powtórzyć po 21 dniach. 

Szczepienia będą dostępne w większości lokalnych placówek medycznych. Pierwszeństwo będą mieli medycy i seniorzy powyżej 75 roku życia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba takich osób w naszym kraju wynosi ok. 2,7 mln. 

Z początku Ministerstwo Zdrowia planowało wziąć przykład z naszych zachodnich sąsiadów i stworzyć specjalne centra szczepień. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu i to właśnie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą szczepić Polaków. Takie rozwiązanie może być jednak problematyczne, ponieważ szczepionkę można przechowywać tylko przez kilka tygodni w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Badacze nie wykazali jeszcze dokładnie, po jakim czasie staje się ona niezdatna do użytku. 

Antyszczepionkowcy nie muszą się więc martwić, że ktokolwiek będzie ich do tego przymuszać. Ciekawe tylko, czy ziści się scenariusz zapowiedziany przez premiera. W końcu podczas ostatnich zapewnień już na początku stycznia mieliśmy mieć możliwość przyjęcia szczepionki. Czas się lekko wydłużył, oby na tym wszelkie niedogodności się skończyły. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Środa 02.12.2020