Suplementacja diety u mężczyzn w praktyce

Zdrowa i zbilansowana dieta to źródło wielu cennych witamin i minerałów odgrywających kluczową rolę w regulowaniu procesów zachodzących w naszym organizmie.

smiling-couple-spending-time-together-kitchen.jpg

W pędzie codziennego życia coraz trudniej znaleźć czas na planowanie posiłków, nie wspominając już o ich własnoręcznym przygotowywaniu. Warto jednak pamiętać, że niedobory makro- i mikroelementów mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a dobór suplementacji skrojonej na miarę potrzeb mężczyzny to klucz do profilaktyki wielu schorzeń. Zatem jak powinien prezentować się męski zestaw witamin? Podpowiadamy.

Witaminy i minerały a potrzeby mężczyzn

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne w dużej mierze uzależnione jest od wielu czynników, w tym m.in. wieku, stosowanej diety czy poziomu aktywności fizycznej lub jej całkowitym braku. Co ciekawe, ogromne znaczenie ma również płeć – mężczyźni do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebują nieco inne witaminy i minerały, co w dużej mierze ma związek z różnicami hormonalnymi oraz tempem ich metabolizacji.

Niedobór witamin a dieta

Jeśli zmagamy się z obniżonym nastrojem, chronicznym zmęczeniem, czy problemami z utrzymaniem koncentracji to może to świadczyć o niedoborze niektórych mikroelementów. W pierwszej kolejności warto postawić na zmianę nawyków żywieniowych i włączyć do swojej diety m.in. nabiał, chude mięso, ryby, świeże owoce i warzywa, orzechy czy produkty pełnoziarniste. W parze ze zdrowym żywieniem powinna pójść także odpowiednia suplementacja, dzięki której szybciej wrócimy do optymalnej formy.

Na jakie witaminy i minerały warto postawić?

Których witamin i minerałów warto szukać w suplementach diety? Z męskiego punktu widzenia niezwykle ważna okazuje się obecność magnezu i potasu, które wspomagają zarówno pracę serca, jak i układu krążenia. Warto bowiem pamiętać, że mężczyźni są bardziej narażeni na zawał serca, co wynika z warunków biologicznych, fizjologicznych, a także środowiskowych.

W męskiej diecie nie powinno zabraknąć również selenu i cynku, które przyczyniają się do utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, a także wspierają funkcje seksualne. Podobnym działaniem wykazują się witaminy z grupy B6 i E, dzięki którym stosowanie środków na potencję może okazać się zbędne.

Wielu panów zmaga się również z łysieniem stanowiącym chorobę genetyczną, na którą nie ma lekarstwa. Przedwczesne wypadanie włosów można jednak skutecznie opóźnić poprzez stosowanie środków na bazie witamin z grupy B oraz witaminy A.

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 22.12.2021