Studencka inicjacja

Kiedy studenci piją alkohol, palą papierosy, zażywają narkotyki czy środki przeciwbólowych dla funu? Tak, 365 dni w roku. Ale kiedy przebiega ich inicjacja i zapoznanie się z używkami, bądź kiedy pochłaniają ich najwięcej?
studencka-inicjacja.jpg

Substance Abuse and Mental Health Services Administration, czyli amerykańska instytucja działająca pod auspicjami tamtejszego ministerstwa zdrowia, sprawdziła, kiedy studenci są najbardziej podatni na używki.

Z przeprowadzanych przez 12 lat badań na grupie 68 600 studentach wynika, że amerykańska młodzież przygodę z alkoholem zaczyna średnio w wieku 17 lat. Jednak studenci, którzy wcześniej nie pili napojów wyskokowych, robią to najczęściej latem – w czerwcu i lipcu, poza uczelnią. Ten sam okres dotyczy palenia marihuany i próbowania substancji wziewnych. Codziennie 1200 studentów w Stanach Zjednoczonych pije alkohol po raz pierwszy. Natomiast pierwsze papierosy wypalają najczęściej w czerwcu, wrześniu i październiku

Jeśli chodzi o inne substancje, to studenci często wspomagają się Adderallem i Ritalinem, które w dużej dawce podobno wspomagają koncentrację. Lek na receptę przeznaczony jest do leczenia ADHD i nadpobudliwości. Inicjację z tymi specyfikami młodzież przechodzi w kwietniu, listopadzie i grudniu. Badacze twierdzą, że jest to związane z intensywnym okresem nauki przed sesjami. Z kolei środki przeciwbólowe i uśmierzające ból najlepiej w aptekach schodzą w grudniu.

Jak już wspomniałem – przeciętny Amerykanin pierwszy alkohol wypija w wieku 17 lat, pierwszą marihuanę wypala rok później, a pozostałych substancji próbuje w przedziale 21 – 22 lata.

Jak w Polsce przedstawia się sezonowość używek? Zbierzmy własne dane na najbardziej reprezentatywnej grupie – czytelników CKM i użytkowników CKM.PL. Piszcie w komentarzach lub na Facebooku.

Dyskutuj z autorem na Twitterze






Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 28.08.2015