Solowy album Sokoła – poznaliśmy pełną tracklistę i okładkę płyty

Pierwszy w karierze solowy album Wojtka Sokoła to jedno z najbardziej wyczekiwanych polskich wydawnictw muzycznych ostatnich lat. Przy okazji to też prawdziwy fenomen – choć, jak na razie, głównie marketingowy.
akpa20160121_pitbull_9823.jpg

Atmosfera wokół zbliżającego się solowego debiutu Sokoła jest naprawdę gorąca. Z jednej strony właśnie przez sam fakt, że dopiero po 20 latach kariery jeden z najbardziej ikonicznych twórców polskiej sceny rapowej zdecydował się na nagranie solowej płyty, a z drugiej – dzięki umiejętnej strategii marketingowej, która nieustannie pobudza oczekiwania fanów i nie pozwala im nawet na moment zapomnieć o Sokole.

Ten pierwszy aspekt przełożył się na 10 tys. sprzedanych egzemplarzy płyty w preorderze, nim jeszcze ktokolwiek dowiedział się czegokolwiek na temat krążka. Z kolei ten drugi niemal na pewno zaowocuje tym, że gdy płyta już rzeczywiście ujrzy światło dzienne, to rozbije bank.

Prawdziwy hajp
Wszystko dlatego, że raper umiejętnie, co kilka dni, odkrywał kolejne elementy całej układanki: tytuły utworów (lista poniżej), gości – zarówno artystów, jak i producentów – którzy pojawią się w danym kawałku i w końcu – okładkę i tytuł całego wydawnictwa.

Największe wrażenie zrobiły oczywiście „featy” z udziałem głosu zmarłego w 1991 Andrzeja Zauchy, a także utwór z Taco Hemingwayem i duetem PRO8L3M, rapowym kolektywem Hewra czy Dawidem Podsiadłą. Sam tytuł krążka – po prostu „Wojtek Sokół” – to też przewrotny element koncepcji (a raczej jej braku) i zabawy ze słuchaczami zważywszy na bogactwo i różnorodność gości na płycie.

Sam Sokół w wywiadzie dla „Esquire” tak mówił o swoim wydawnictwie: „Kiedy zabrałem się do nagrywania tej płyty, zastanawiałem się, jak do tego podejść. Zazwyczaj miałem jakiś ogólny koncept. Teraz chciałem zrobić odwrotnie – nagrywać utwory i nie dbać o to, by była to zamknięta całość. Nie mam żadnej historii, którą chciałbym opowiedzieć na przestrzeni całego albumu. To zbiór luźnych utworów, które pozornie mogą do siebie nie pasować. To po prostu ja”.

Oby więc taka strategia nie odniosła przeciwnego skutku do zamierzeń rapera. Bo choć płyta już jest sukcesem marketingowym, to może się okazać porażką artystyczną.

Pełna tracklista:
1. Hybryda, produkcja: WOWO, cuty: Steez83
2. Lepiej jak jest lepiej feat. Mateusz Krautwurst, produkcja: Magiera
3. Pluszowy, produkcja: Lutosław Granat
4. Pomyłka feat. Andrzej Zaucha, produkcja: Pejzaż, cuty: DJ Kebs
5. Sprytny Eskimos feat. Igo, produkcja: Magiera
6. I Tak I Nie feat. Hewra, produkcja: ₪
7. Za Ręce, produkcja: Duit
8. Nie Da Na Da feat. Marcin Pyszora, produkcja: Broke Boys
9. Napad Na Bankiet feat. PRO8L3M, Taco Hemingway, produkcja: Steez83
10. Z Tobą, produkcja: DJ B
11. Skażony, produkcja: Emowski
12. MC Hasselblad, produkcja: Dryskull
13. Koniec Gatunku feat. Lena Osińska, produkcja: WOWO

Bonus track wersja standardowa:
14. Chcemy Być Wyżej, produkcja: Zeppy Zep, cuty: Steez83

Bonus tracks wersja limitowana:
14. Rób To W Co Wierzysz, produkcja: Duit
15. Świadomy Sen feat. Dawid Podsiadło, produkcja: Dryskull
16. Chcemy Być Wyżej, produkcja: Zeppy Zep, cuty: Steez83
Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. AKPA Czwartek 17.01.2019