Sarkazm = kreatywność

Sarkazm to prowokator konfliktów, ale i katalizator kreatywności – tak twierdzą naukowcy, którzy postanowili zbadać tę nie zawsze przyjemną formę komunikacji, którą nie każdy rozumie, chwyta i umie się posługiwać. Jeśli masz z tym problem, czytaj więcej CKM i CKM.PL.
sarkazm.jpg

Cytując Wikisłownik: sarkazm to szyderstwo, spotęgowana ironia, używana zazwyczaj jako sposób wyrażenia negatywnego nastawienia do czegoś lub kogoś; złośliwość, wyraz pogardy. Znasz to? Pełno tego w Sieci, w pracy, wśród kolegów. Często jest nośnikiem do przekazania komuś prawdziwej i szczerej opinii niekoniecznie wprost, ale też nie do końca zawoalowanej. Jeśli trafiasz na odpowiedniego odbiorcę, zrozumie, nie obrazi się i być może podejmie pojedynek na uprzejme złośliwości. Uprawiamy od zawsze, bo przed publikacją tych badań czuliśmy, że nasze mózgi się tym żywią.

Naukowcy z prywatnej uczelni INSEAD we Francji oraz Uniwersytetu Harvarda i Columbia przebadali ponad 300 ochotników. Podzielili ich na dwie grupy: jedna doświadczała lub używała w dyskusjach sarkazmu, druga w polemikach posługiwała się uprzejmościami. Następnie wszyscy dostali do wykonania zadanie. Na stole leżały: świeca, pudełko gwoździ i opakowanie zapałek. Ochotnicy mieli przytwierdzić świeczkę do ściany, by paląc się, wosk nie kapał na podłogę. Rozwiązaniem było przybicie pudełka po gwoździach do ściany i włożenie tam świecy.

Wyniki były naprawdę ciekawe. 64% osób posługujących się sarkazmem rozwiązało zadanie prawidłowo. Natomiast aż 75% osób, które doświadczyły sarkazmu od innych uporało się z problemem. Dla porównania – tylko 30% z grupy posługującej się grzecznym i uprzejmym językiem było w stanie poprawnie zaliczyć test.



Badacze wyciągnęli wnioski, że posługiwanie się lub doświadczanie sarkazmu prowokuje do bardziej abstrakcyjnego myślenia, szukania nietypowych, nieszablonowych rozwiązań, a to pobudza kreatywność. Trzeba jednak uważać, bo jest to miecz obosieczny. Używanie sarkazmu jedynie wobec zaufanych osób, które rozumieją nasze intencje, pobudza kreatywność bez eskalacji konfliktu.

Naukowcy podkreślają, że dowiedli, iż każda forma sarkazmu – złośliwa, krytyczna, ale i pozytywna pobudzają kreatywność i pobudzają mózg do gimnastyki. Zapraszamy więc na codzienną porcję otwartego myślenia na CKM.PL.





Dodał(a): Paweł Jaśkowski Wtorek 27.10.2015