Komedia Szekspira

"Wszystko dobre, co się dobrze kończy" pisał Szekspir. Przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd kilka najlepszych komedii wielkiego angielskiego mistrza. Czy chcecie poznać Szekspira z uśmiechem na twarzy?

Szekspir

Komedia omyłek – farsa napisana pomiędzy 1592, a 1594. Najkrótsza komedia Szekspira. Jej podstawą są dzieła Plauta, od którego zapożyczono wątek bliźniąt, które ze sobą mylono. W komedii mylą się nie tylko osoby, ale i zdarzenia. Opiera się na nieświadomości i rozpoznaniu. Jest z pewnością najwybitniejszym dziełem Szekspira


Poskromienie złośnicy – komedia z 1594 roku. Opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku. Zbudowana z V aktów. Akcja rozgrywa się w Padwie. Opowiada historię o bogatym mieszczaninie Baptiscie Minoli, który ma dwie córki: nieznośną Katarzynę i ułożoną Biankę. Ta druga ma wielu wielbicieli. Minola stawia warunek, że wyda za mąż Biankę, jeśli gdy męża znajdzie Katarzyna. Adoratorzy pięknej Bianki szukają kogoś, kto poskromi jej starszą siostrę. Oczywiście jak inne komedie Szekspira kończy się happy endem.

Sen nocy letniej – powstała pod koniec XVI wieku, najprawdopodobniej w roku 1595 lub 1596. Utwór napisany na wesele bogatej pary, lub dla królowej, tego dokładnie nie wiadomo. Liczy w oryginale 2165 wersów. Podzielona na 5 aktów. Niektóre wątki zaczerpnięte z mitologii. Opowiada historię trzech par, które łączą przeciwności losu, namiętności i leśne duchy. Historia kończy się dobrze.

To tylko trzy, naszym zdaniem najciekawsze komedie angielskiego poety. Przestudiowanie ich gwarantuje uśmiech i pozytywne emocje.




Dodał(a): Marta śliwińska Sobota 19.02.2011