Jak polować na kaczki

Wygarnąć w kaczy kuper chce wielu, ale niewielu potrafi

myślistwo

1. Na kaczki może polować tylko myśliwy. Poszukaj więc koła łowieckiego. Po rocznym stażu i kursie zdasz egzamin. Otrzymasz pozwolenie na broń.
2. Kup dubeltówkę śrutową i amunicję kaliber cztery. Mniejszy śrut tylko rani kaczkę, a większy zmniejsza pole rażenia, więc po prostu jej nie trafisz. Kup też psa, by przynosił ci upolowanego ptaka w zębach.
3. Trening czyni mistrza — zanim udasz się na polowanie, poćwicz na sucho. Na strzelnicy potrenuj strzelanie do rzutków. Poprawisz celność, poznasz swoją broń i sprawność przeciwnika.
4. Polować możesz na samce i samice. Kaczora od kaczki odróżnia eleganckie ubarwienie. Wypchany kaczor wygląda na kominku o wiele dostojniej niż kaczka. Uwaga: nie do wszystkich gatunków wolno strzelać. Na celownik bierz tylko krzyżówki, czernice, głowienki i cyraneczki.
5. Strzelaj do kaczek z dystansu najwyżej czterdzieści metrów i tylko podczas lotu. Strzelanie do ptaków siedzących na wodzie nie przystoi myśliwemu. Jeszcze jedno: twoja licencja pozwala polować na kaczki tylko między 15 sierpnia a 21 grudnia.
6. Poluj z dala od miasta, przy zbiornikach wodnych. Są cztery sposoby: na psa (wypłoszy kaczkę z kryjówki i wystawi ci na strzał), na wabik (gwizdek imitujący odgłos kaczki wabi kaczora pod twoją lufę), na krekuchę (wyszkoloną kaczkę, która siedzi przy tobie i nawołuje kaczory) lub na bałwanki (plastikowe kaczki, które puszcza się na wodę i czeka, aż przylecą inne). Wybierz, co wolisz.
7. Teraz, kiedy już wiesz wszystko, załaduj broń. Gdy kaczka lub kaczor będą w locie, poczekaj, aż oddalą się od reszty stada, wyceluj i — ognia. Upolowaną zdobycz zjedz sam, w towarzystwie lub wypchaj i powieś na ścianie.
Dodał(a): pm Poniedziałek 01.08.2011