Okrągła rocznica komórki

Wydaje nam się, że istnieją od zawsze i że świat bez nich nie istniał. A jednak! Kiedyś nie było komórek. Dziś obchodzi okrągłe urodziny.
komora.jpg

fot.: Rico Shen/Redrum0486

Dokładnie 40 lat temu 3 kwietnia 1973 roku dyrektor ds. badań i rozwoju w Motoroli Martin Cooper (na zdjęciu) wykonał pierwsze w historii połączenie z telefonu komórkowego. Zadzwonił do konkurencyjnej firmy – Bell Labs – by pochwalić się pionierskim wynalazkiem. Do rozmowy używał wtedy modelu Motorola DynaTAC 8000x. Aparat ten ważył prawie dwa kilogramy, bateria wystarczała na nieco ponad pół godziny rozmów, a jej ładowanie zajmowało około 10 godzin.

Do smartfona było tej „słuchawce” daleko, tym bardziej, że z całym oprzyrządowaniem zajmowała małą walizeczkę. Dziś, mając telefon o przekątnej ekranu 4,5 – 5 cala, dysponujemy tak naprawdę mini komputerem, który z powodzeniem może zastąpić tablet, książkę, aparat fotograficzny, laptopa, mapę. Smartfony mogą również odpowiadać za inne funkcje, jak np. domykanie okien w domu, zamykanie zamków w drzwiach, programowanie lodówki czy piekarnika.

Funkcje i możliwości telefonów komórkowych mnożą się z dnia na dzień, jedno tylko pozostaje niezmienne – bateria. Mimo 40 lat, podczas których na tym polu dokonała się rewolucja technologiczna, nadal ogniwa zasilające komórki są najsłabszymi ogniwami całego aparatu.Dodał(a): gianni Środa 03.04.2013