Nie chcesz chorować? Śpij długo!

Nowe badania naukowe udowadniają, że osoby, które śpią za krótko są zdecydowanie bardziej narażone na ryzyko złapania choroby wirusowej!

shutterstock_169839863.jpg

Lato powoli dobiega końca, a to niestety oznacza dwie sprawy: po pierwsze, robi się coraz zimniej i wkrótce zacznie się sezon na przeziębienia, po drugie, dzień będzie coraz krótszy, a noc coraz dłuższa. Obie te kwestie mogą być idealnym pretekstem do tego, abyś wreszcie zaczął dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej dawki snu, czyli ok. 7-9 godzin w ciągu doby. Okazuje się bowiem, że każdy, kto przesypia 6 godzin i mniej, jest narażony na łapanie infekcji wirusowych!

Naukowcy z University of California w San Francisco (UCSF) w latach 2007-2011 obserwowali 164 wolontariuszy. Wyniki ich badania pokazały, że ci, którzy śpią 6 godzin na dobę mają większe ryzyko zarażenia się chorobą wirusową niż ci, którzy przesypiają ponad siedem godzin na dobę. Natomiast ci, którzy śpią zaledwie 5 godzin lub mniej na ryzyko zarażenia się chorobą narażeni są aż 4,5-krotnie bardziej! Szczegółowe wyniki doświadczenia opublikowano w czasopiśmie "Sleep".

"Krótki sen był ważniejszy niż jakikolwiek inny czynnik w przewidywaniu prawdopodobieństwa wystąpienia u badanych przeziębienia, kiedy mieli oni kontakt z wirusem. Nie miało znaczenia, jak starzy byli ludzie oraz jaki był ich poziom stresu, rasa, wykształcenie, ani dochody. Nie miało znaczenia również to, czy byli palaczami. Najważniejszym czynnikiem okazała się długość ich snu" – powiedział jeden z autorów badania.Dodał(a): Bartosz Joda Wtorek 22.09.2015