Najpiękniejsi według statystyki

Piękno kobiety zależy albo od tego, jak się umaluje, albo od ilości wypitego przez mężczyznę alkoholu. Poza tym każdy ma swój gust i preferencje. Jednak nawet i urodę można sprowadzić do statystyki i przeprowadzić badania, dające ciekawy efekt – uśredniony portret idealnej kobiety i idealnego faceta.
beauty-faces.jpg

Uśredniony ideał piękna (według obu płci)

Dr Chris Solomon z uniwerku w Kent podjął się wyzwania, by określić ideał piękna w Wielkiej Brytanii. Czemu twarze są takie blade? Bo do badania dopuścił jedną rasę. Nie z powodu przekonań czy dyskryminacji. Miks wielu kolorów skóry i rysów twarzy mógłby być mało miarodajny. Oczywiście dzięki autorskiemu oprogramowaniu naukowiec jest w stanie wyznaczyć ideał dla każdego kraju czy kontynentu.

Używając oprogramowania do tworzenia portretów pamięciowych przestępców stworzył 100 profili opartych na ocenianych przez ankietowanych elementach twarzy. Pod uwagę brał rozmiar i kształt nosa, ust, długość i kolor włosów. Później ochotnicy mieli raz jeszcze poddać ocenie efekt prac doktora. Wystawili cenzurkę zbliżonym do siebie twarzom, a naukowiec podsumował wyniki, nałożył na siebie obrazy i wiemy już, jaki jest ideał piękna w Zjednoczonym Królestwie.

kobiety-o-kob.jpg
Ideał piękna według kobiet

Kobiety uznały, że męska twarz może być nieco bardziej kobieca, niż widzą ją faceci. Linia szczęka powinna być łagodna, a nie ostro zarysowana, jak uważają mężczyźni. Pełne usta, szczupła głowa i, uwaga, brak zarostu.  Czyżby nadchodził schyłek lumberseksualizmu?

Również jeśli chodzi o pojęcie kobiecego piękna, różnice między postrzeganiem tego przez płcie, są trochę rozbieżne. Dziewczyny uznają seksowne twarze za najbardziej piękne. Pełne usta, szczupła buzia, wystające kości policzkowe i duże oczy – te elementy są kluczowe dla pań. Panowie natomiast nie są aż tak wymagający i surowi – zadowolą się mniej ponętnymi (niż w oczach kobiet) twarzami.

faceci-o-f.jpg
Ideał piękna według mężczyzn

Za najpiękniejszą celebrytkę uznano Natalie Portman a wśród facetów wygrał David Gandy. Ich rysy twarzy uznawane są za perfekcyjne. Co jeśli nie jesteś nawet blisko ideału? Wtedy musisz pobierać więcej ulepszaczy rzeczywistości w płynie i celować w końcówkę listy najpiękniejszych, której pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

1. Natalie Portman, David Gandy
2. Scarlett Johansson, Chris Hemsworth
3. Taylor Swift, Bradley Cooper
4. Kendall Jenner, David Beckham
5. Keira Knightley, Robert Pattinson
6. Cheryl Fernandez-Versini, Justin Bieber
7. Angelina Jolie, Ashton Kutcher
8. Rita Ora, Zac Efron
9. Cara Delevingne, Harry Styles
10. Emilia Clarke, Max Irons

Natalie-Portman.jpg
Natalie Portman


David-Gandy.jpg
David Gandy

Dyskutuj z autorem na Twitterze

Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: University of Kent Poniedziałek 24.08.2015