Mistrz strzelanek

23–letni reprezentant Polski i mistrz świata World Cyber Games w kultowej strzelance „Counter Strike”. Członek klanu komputerowych wojowników Frag–eXecutors. Przyjrzyj się treningowi faceta, który swoją pasję do gier komputerowych przekuł w mistrzostwo.

counter strike

Wydaje Ci się, że gry komputerowe to lajtowy sport?

Na kolana wszyscy, którzy byliście przekonani, że strzelanki typu „Counter Strike” czy „Unreal” to zwykła strata czasu. Rozrywka elektroniczna stała się pełnoprawnym sportem i niedługo zagości na igrzyskach olimpijskich. Czas więc budować formę! Siedzenie przed komputerem to ciężki wysiłek i jako taki wymaga odpowiedniego przygotowania. Tajniki swego treningu zdradza nam Wiktor „TaZ” Wojtas, członek Frag–eXecutors (do niedawna AGAiN), reprezentant Polski i mistrz świata WCG (patrz ramka obok) w „Counter Strike’a”.

PLAY

– Zwykle wstaję o 7.00 – opowiada „TaZ”. – Na śniadanie jem jajecznicę i ciemne pieczywo, zestaw warzyw bądź zupę mleczną z płatkami, śliwkami i orzechami.

Po pierwszym posiłku mistrz albo wybiera się na uczelnię (studiuje prawo), albo biegnie na siłownię. – Trening zajmuje mi ok. 2 godzin – zdradza Wiktor. – Na początku 10–minutowy bieg w ramach rozgrzewki, potem 5 minut rozciąganie, następnie trening siłowy na różne partie mięśni. I tyle. Często wyjeżdżam z chłopakami na między narodowe zawody i utrzymanie stałego rozkładu dnia jest problematyczne.

PAUSE

W ciągu dnia Wiktor robi sobie chwilę przerwy na obiad (zwykle to pieczony kurczak z ryżem i warzywami). – Później już tylko jogurty, owoce i biały ser – wyłuszcza „TaZ”. – Staram się unikać wszelkich sosów, bo są ciężkostrawne i nie mają dużo wartości odżywczych.

GO!GO!

Mistrz świata w „Counter Strike’a” jest bardzo aktywnym człowiekiem. – Gdy nie trenuję, staram się uprawiać sport (squash, koszykówka, pływanie, siłownia), spędzać czas wśród znajomych albo przeczytać dobrą książkę. Z całą pewnością jest to trudne, ale czasami nawet się udaje!

ROZCIĄGNIĘCIE MIĘŚNI SZYI

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera grozi skurczami mięśni szyi. Dlatego przed grą należy rozruszać kark. Pochyl głowę w kierunku prawego ramienia , wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, a potem powtórz operację do ramienia lewego . Przy pochylaniu głowy podnieś brodę najwyżej, jak możesz. Ruchy wykonuj powoli! Mięśnie szyi łatwo uszkodzić.

PRZYSIADY

Mecz trwa zwykle od 45 minut do 3 godzin, dlatego warto zrobić kilka przysiadów, które poprawią krążenie w kończynach. Stań wyprostowany z rękami wyciągniętymi przed siebie po czym wykonaj przysiad Ćwiczenie należy powtórzyć 20 razy.

ROZCIĄGANIE RAMION

Podnieś ręce do góry. Prawą opuść na plecy, a lewą chwyć za łokieć opuszczonej ręki Delikatnie pociągnij, pogłębiając ruch. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, po czym zmień układ rąk. Zrób 3 serie po 6–8 powtórzeń na każdą rękę.

ROZLUŹNIANIE RAMION

Wyciągnij ramiona przed siebie. Lewą rękę skieruj w prawo, natomiast prawą chwyć się za lewe ramię . Dociśnij nieco ramię do klatki piersiowej, ale, uwaga, nie rób tego zbyt mocno! Wytrzymaj w tej pozycji 2–3 sekundy, po czym zmień układ rąk) i powtórz ćwiczenie. Tego ćwiczenia nie dzielimy na serie, tylko robimy 3–4 powtórzenia.

ŚCISKANIE PIŁECZKI

To ćwiczenie ma rozgrzać dłonie, poprawić ich ukrwienie i spowodować lepsze wyczucie myszki bądź klawiatury. Znajdź niewielką gumową piłeczkę (wielkości tenisowej). Chwyć ją w dłoń i ściskaj silnie przez 3–4 s Powtórz to ćwiczenie 3–4 razy, potem zmień dłoń.

POMPKI

W czasie meczu zawodnicy często mają problem z tzw. zimnymi rękami. To ćwiczenie ma za zadanie rozgrzać mięśnie ramion i polepszyć krążenie. Połóż się twarzą do ziemi, wyprostowany tułów utrzymaj na zgiętych ramionach .Wyprostuj ręce . Ćwiczenie powtórz 10 razy.

RELAKS KRĘGOSŁUPA

Dzięki temu ćwiczeniu długotrwałe siedzenie w jednej pozycji nie jest zbyt męczące. Połóż się na podłodze z lekko ugiętymi nogami .Teraz powoli unieś biodra, jak najwyżej potrafisz , i wróć do pozycji wyjściowej. Całość powtórz 10–20 razy.

CYFROW EIGRZYSKA CO TO WŁAŚCIWIE SĄ WORLD CYBER GAMES?

WCG to sponsorowana przez firmę Samsung Electronics ogólnoświatowa olimpiada sportów elektronicznych, czyli, mówiąc po ludzku, wielkie granie w gry komputerowe. Co roku, wśród graczy całego świata, organizuje się eliminacje. To one wyłaniają najlepszych w danym kraju. Z takich śmiałków tworzy się reprezentacje narodowe, które następnie wysyłane są na światowy finał, gdzie do zdobycia są medale oraz spora gotówka (w zeszłym roku pierwsze miejsce premiowane było kwotą 35 tysięcy dolarów), a do tego cenne nagrody rzeczowe (ostatnio wartości 2 tysięcy dolarów).


Dodał(a): ckm Poniedziałek 05.09.2011