Ministerstwo Kultury chce nowego godła. Są konkretne propozycje

Każdemu zdarza się myśleć o tym, co w naszym pięknym kraju można byłoby zmienić na lepsze. I choć wielu z was zapewne pomyślałoby o służbie zdrowia czy systemie emerytalnym, to są w tym państwie pilniejsze potrzeby. Jedną z nich jest bez wątpienia zmiana godła.
iStock-166695979.jpg

Okazuje się, ze pomysł zmiany narodowego symbolu nie jest marzeniem urzędników wyśnionym minionej nocy, tylko procesem, który trwa od 2018 roku. Cała sprawa znacznie się przedłuża m.in. z powodu niestarannie prowadzonej dokumentacji.

Do nowych wiadomości dotyczących godła dotarła „Rzeczpospolita”. Choć Ministerstwo Kultury twierdzi, że nowa ustawa dotycząca symboli państwowych nie jest jeszcze gotowa, to zdaniem reporterów dziennika projekt został „zamrożony” i ma ujrzeć światło dzienne dopiero po wyborach prezydenckich. Wszystko po to, aby niepotrzebnie nie drażnić elektoratu. Resort twierdzi, że nowe prawo nie powinno wygenerować wielkich kosztów, choć trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę skalę zjawiska. 
Jak zatem ma wyglądać nowe godło? Zdaniem gazety zmiany będą dość znaczące: "Całe złote nogi orła, a nie tylko szpony, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami - to najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Kultury chce wprowadzić w polskim herbie". 

Oprócz tego ustawa ma przywrócić do użytku flagę prezydencką, która była stosowana w okresie międzywojennym. Chorągiew Rzeczpospolitej wznoszono w miejscu przebywania prezydenta. W nowej wersji flaga ma być odwzorowaniem historycznego odpowiednika – czerwonej prostokątnej płachty z dwoma obwódkami i postacią orła.

Działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna zabiegała również o umieszczenie w godle krzyża, jednak z informacji, które przedostały się do mediów wynika, że ten symbol nie znalazł się w nowym projekcie. 

Obecne wzór godła pochodzi z 1990 roku, kiedy do wcześniejszej wersji białego orła dodano koronę. 

ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ ZBROI


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 04.02.2020