Księża znowu wtykają nos w nie swoje sprawy. Zobacz, czego chcą od harcerzy

Związek Harcerstwa Polskiego kojarzy się nam z dobrym wychowaniem najmłodszych pociech w duchu tradycyjnych wartości. Należy jednak wspomnieć, że dla dzieci powinna to być przede wszystkim zabawa, która może zaprocentować w przyszłości pod względem zachowania i podejścia do życia. Teraz jednak niektórzy mogą zostać wykluczeni z organizacji. Dlaczego? Jednym z ważniejszych warunków może być... wiara.
iStock-1091404422.jpg

Powiedzieć, że duchowni często wtykają nosy w nie swoje sprawy, to jakby nie powiedzieć nic. Teraz księża chcą, by warunkiem członkostwa w ZHP była deklaracja odnośnie tego, że dziecko jest wierzące. W przeciwnym razie może zostać wykluczone z harcerstwa.

Szkoła Wychowania Duchownego informuje, że niedługo przynależność do ZHP może zależeć od wiary w Boga. "Jedna z osi tej dyskusji przebiega wokół rozważań, czy członkiem ZHP może być osoba nieuznająca bytów pozamaterialnych. Przyjmuje się nawet możliwy wariant, w którym członkiem ZHP będzie mogła być wyłącznie osoba, która wyznaje jakąś religię" – można przeczytać na ich fanpage'u. 

Rafał Klepacz o dzisiejszym wystąpieniu: Czy członek ZHP musi wyznawać jakąś religię? Aktualnie Rada Naczelna ZHP...

Opublikowany przez Szkoła Wychowania Duchowego Środa, 5 maja 2021


Wiele osób związanych z ZHP twierdzi jednak, że tym razem przepis jest niezwykle prawdopodobny do zrealizowania. Wśród harcerzy pojawiły się głosy, że ateista może nie posiadać odpowiednich zasad moralnych, które "uprawniają" go do bycia w organizacji. 

W środowisku aż zawrzało. "Pamiętam takie dyskusje z przeszłości, wtedy doszło do rozłamu ZHP i powstania ZHR. Ktoś chce powtórki?" – napisała jedna z internautek. Rzeczywiście w 1989 r. Doszło do rozłamu wśród harcerzy. Jak widać, niektórzy zamiast uczyć się na błędach, wolą się cofać o kilka dekad. 

Choć chrześcijaństwo w Polsce przeżywa ogromny kryzys (głównie ze względu na karygodne zachowanie księży), to duchowni dokładają wszelkich starań, by jakkolwiek łapać się rzeczy, na które mogą jeszcze mieć wpływ. Jak widać do takich należy harcerstwo. Oby za kilka lat dzieciaki mogły chodzić w mundurach, by od małego krzewić w nich uniwersalne wartości, a nie wysyłać później na plebanię. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 11.05.2021