Karta kredytowa jako sposób na atrakcyjne wsparcie finansowe

Karta kredytowa to instrument płatniczy, który pozwala na wygodne oraz szybkie pożyczanie pieniędzy z banku. Jak dokładnie działa ten produkt i kto może ubiegać się o jego przyznanie? Wyjaśniamy zawiłości związane z wnioskowaniem o kartę kredytową, a także jej użytkowaniem.
Zrzut ekranu 2023-10-05 o 00.31.20.png

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt bankowy, który umożliwia zaciąganie krótkoterminowych pożyczek bez ponoszenia opłat związanych z naliczaniem odsetek. Na jakiej zasadzie działa ten instrument płatniczy?


Dokonywanie transakcji przy pomocy karty kredytowej wygląda dokładnie tak samo, jak np. przy realizacji zleceń plastikiem o charakterze debetowym. Choć sam proces płatności jest identyczny, to istnieją istotne różnice pomiędzy tymi produktami. Najważniejsza z nich dotyczy konta, do którego podpięte są wspomniane karty.

Debetówka jest przypisana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR-u), a więc finalizuje transakcje poprzez pobieranie środków uzbieranych przez swojego właściciela. Natomiast karta kredytowa jest połączona z kontem kredytowym. Oznacza to, że podczas płacenia tym plastikiem wydawane są pieniądze banku, a nie klienta. W ten sposób tworzy się zadłużenie.

Warto jednak zaznaczyć, że taka pożyczka nie rośnie w nieskończoność. Na karcie nałożony jest bowiem limit kredytowy, czyli kwota stanowiąca granicę wydatkowania przy pomocy danego produktu w jednym okresie rozliczeniowym.

Limit zmniejsza się z każdą kolejną transakcją wykonaną przy pomocy karty kredytowej. Jednak po spłaceniu zbudowanego zobowiązania ulega on odnowieniu do początkowej kwoty. Z tego względu można regularnie pożyczać pieniądze na bieżące wydatki i oddawać środki np. po uzyskaniu wpływu za wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy.

Kto może ubiegać się o kartę kredytową?


Aby starać się o uzyskanie karty kredytowej, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest ukończenie 18 roku życia i dysponowanie pełną zdolnością do czynności prawnych.

Drugie wymaganie wiąże się z posiadaniem predyspozycji do spłacania zadłużeń. Mowa tu o zdolności kredytowej, czyli możliwości regulowania rachunków z karty w terminach określonych przez umowę bankową.

Jeśli ktoś chce potwierdzić, że spełnia obydwa warunki, to musi przedstawić w instytucji finansowej odpowiednie dokumenty. Do wnioskowania o przyznanie karty kredytowej na pewno niezbędny będzie dowód osobisty bądź paszport, który potwierdzi tożsamość, a także pełnoletność klienta.

Oprócz tego potrzebne okażą się dokumenty potwierdzające wysokość oraz stabilność dochodów. Bank może poprosić o dostarczenie:

  • deklaracji podatkowej za zeszły rok;
  • wyciągu z konta za wskazany okres;
  • oświadczenia o dochodach.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, że instytucje finansowe korzystają z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK-u) w celu sprawdzenia historii kredytowej osoby wnioskującej o wydanie karty.

Wszystkie te świadectwa sytuacji finansowej konsumenta pomagają analitykom bankowym w ocenie jego zdolności kredytowej i podjęciu decyzji w sprawie przyznania karty kredytowej. Dokumentacja w sprawie dochodów umożliwia również określenie indywidualnego limitu kredytowego, który będzie odpowiedni do spłaty dla danej osoby.

Atrakcyjna karta kredytowa – gdzie jej szukać?


Aby uzyskać kartę kredytową o atrakcyjnych warunkach użytkowania, warto dokładnie przeanalizować oferty różnych instytucji finansowych. W końcu każda z nich ma inne wymagania i warunki dotyczące korzystania z płatniczego plastiku.

Na szczęście takiej analizy nie trzeba wykonywać samodzielnie. Wystarczy skorzystać z internetowego rankingu produktów finansowych. Na Bankierze porównasz karty kredytowe z różnych banków i zobaczysz najważniejsze informacje na temat aktualnych ofert.

W tym znanym serwisie o tematyce finansowo-biznesowej znajdują się nie tylko zestawienia produktów, ale również linki przekierowujące do stron partnera – banku. Nie trzeba więc samodzielnie szukać ofert ani formularzy zgłoszeniowych, bo wystarczy kliknąć jeden przycisk i znaleźć się na odpowiedniej podstronie. Dzięki temu znajdywanie atrakcyjnych propozycji finansowania oraz wnioskowanie o ich uzyskanie jest znacznie łatwiejsze, a także szybsze.

Co wpływa na atrakcyjność karty kredytowej?


Atrakcyjność karty kredytowej zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich należy wysokość RRSO – wskaźnika określającego procentową wartość całkowitego kosztu kredytu w skali roku. RRSO ma duże znaczenie, ponieważ to właśnie ono determinuje wysokość odsetek.

Jednak warto pamiętać, że w przypadku karty kredytowej, nie zawsze trzeba płacić odsetki. Wszystko dlatego, że funkcjonuje coś takiego jak okres bezodsetkowy, czyli przedział czasu, w którym nadpłaty nie są naliczane.

Jeśli klient spłaca całe zadłużenie z karty przed końcem wyznaczonych terminów, to tak naprawdę pożycza pieniądze bezkosztowo. Z tego względu im dłuższy jest okres bezodsetkowy, tym korzystniejsza staje się oferta.

Na atrakcyjność omawianego produktu wpływają jeszcze koszty związane z utrzymaniem karty kredytowej. Z reguły wydanie plastiku jest darmowe, ale banki często nakładają na klientów opłaty w wysokości kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie za to, że korzystają z produktu wydanego w ich oddziale.

Nie są to duże koszta, ale istnieją sposoby na ich ominięcie. Z reguły instytucje finansowe proponują zniesienie składek, jeśli klient spełnia pewne wymagania. Najczęstszym warunkiem jest wydawanie określonej kwoty w danym okresie rozliczeniowym. Warto więc sprawdzić, o jakiej sumie mówi bank i czy jest ona osiągalna do wydania.

Atrakcyjność karty kredytowej wynika również z bonusów, które można uzyskać dzięki aktywnemu użytkowaniu. Mowa tu pieniężnych premiach, bonach do sklepów czy zwrotach za zakupy. Są to miłe dodatki, więc warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza jeśli w każdej z ofert parametry takie jak RRSO, długość okresu bezodsetkowego czy wysokość opłat za utrzymanie karty są do siebie podobne.


Dodał(a): redakcja Czwartek 05.10.2023