Kamień, papier, nożyce - jak wygrać?

Jak wygrać w popularną grę „Kamień papier nożyce”? Twierdzisz, że wszystko to kwestia statystyki i trzeba oddać wynik w ręce losu? Mylisz się! Uruchom swoje dłonie według tych zasad.
papiernozycekamien.jpg

Chińczycy postanowili zbadać dogłębnie jedną z najbardziej popularnych gier na świecie – „Kamień papier nożyce”. Do tego eksperymentu naukowcy Uniwersytetu Zhejiang zaprosili 360 ochotników. Podzielili ich na 60 grup i kazali rozstrzygnąć między sobą 300 partii. Wyniki były do przewidzenia – każdy z symboli pojawił się mniej więcej 33% razy. Ale matematycy wyciągnęli inne wnioski, odsłaniające pewien wzór i taktykę.

Po przebadaniu wszystkich nagrań, doszli do konkretnych wniosków. Po pierwsze: zwycięzca potyczki najczęściej nie zmienia symbolu, który wybrał. Podejrzewają, że dzieje się tak w myśl zasady, że „zwycięskiej strategii się nie zmienia”. Po drugie: zauważyli, że przegrany najczęściej wybiera następną w kolejności (według oryginalnej pisowni) `figurę`.Znając tę taktykę, jeśli przegrasz z kamieniem, w kolejnej rundzie powinieneś wybrać papier, bo Twój przeciwnik może być zbyt pewny i zostać przy swojej `figurze`. Gdyby jednak Twój adwersarz znał tę zasadę, musisz zmienić taktykę. Jeśli np. wygrasz nożyczkami z papierem, powinieneś zmienić swój wybór na papier, bo przeciwnik przewidzi, że zostaniesz przy nożyczkach i wybierze kamień. Zawiń go wtedy i zgarnij splendor.

Przeanalizuj powoli tę taktykę i zastosuj ją na znajomych. Oczywiście już na wstępie zaznacz, że gracie o kasę. W tym momencie możesz z kolei wdrożyć inną strategię – daj przeciwnikowi wygrać kilka razy na początku, by poczuł się pewniej, a gdy wejdziecie na wyższe stawki, potraktuj go najświeższymi chińskimi mądrościami.
Dodał(a): gianni Wtorek 06.05.2014