Jak zabić laptopa

Niszcz z głową i zawodowo!

Jak zabić laptopa


Zniszczenie laptopa jest łatwe. Trudniej na zawsze usunąć dane zapisane na jego dysku — tłumaczy Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack, wiodącego dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej. — Zwykle nie wystarczy uderzenie młotkiem, zalanie wodą czy spalenie. By mieć pewność, że nikt nigdy nie skorzysta z informacji ukrytych na twym sprzęcie, skorzystaj z rad specjalisty.

1. WALEC
Przejechanie komputera walcem (ale koniecznie na twardym podłożu) zagwarantuje zmiażdżenie podzespołów i zapewni definitywne zniszczenie danych.

2. WIERTARKA
Innym dającym pewność sposobem na usunięcie danych jest wielokrotne przewiercenie talerzy twardych dysków.

3. PISTOLET
Dane z wielokrotnie przestrzelonego dysku też są niemal nie do odzyskania. Zaznaczamy, że powinieneś mieć pozwolenie na broń, a strzelać w odludnej okolicy.

4. GADŻET
Laptopa, a raczej jego twardy dysk, można też „zabić”, umieszczając w pobliżu degaussera. To urządzenie wykorzystywane w specjalistycznych laboratoriach odzyskiwania i kasowania danych. Degausser wytwarza silne pole magnetyczne, ostatecznie czyszczące dysk, który po tej operacji nie nadaje się już do użytku.

5. PROGRAM
W domowym zaciszu szybko, łatwo i bezpowrotnie usuniesz dane za pomocą specjalistycznego oprogramowania, np. Ontrack DataEraser. Ten program nieodwołalnie usuwa dane, nie niszcząc ani komputera, ani dysku twardego.


Dodał(a): ckm Wtorek 19.07.2011