Jak wybrać prezent pod choinkę

To ostatnia chwila, byś wybrał świąteczne prezenty pod choinkę. Oto nasze rady w tej sprawie – całkiem za darmo


iStock-504309660.jpg

Na zdjęciu: to najlepszy prezent, jaki mogłeś jej zrobić (miś, oczywiście)

Badania amerykańskiego centrum Pew Research dowodzą, że aż u 38 proc. osób wybieranie prezentu wywołuje stres! Jeszcze gorzej mają obarowywani: wg danych angielskiego uniwersytetu w Hertfordshire aż 89 proc. kobiet i 79 proc. mężczyzn znalazło się w niekomfortowej sytuacji, gdy musieli udawać, że podoba się im niechciany podarunek. Co robić, by trafić z prezentem?

1. Uważnie wsłuchuj się w to, co mówią osoby, które chcesz obdarować – radzi prof. Francis Flynn z uniwersytetu w Stanford. Inni często wspominają o wymarzonych prezentach, ale nie zawsze słuchamy ich dość uważnie, aby to wyłapać. A ludzie bardziej doceniają to, o co wcześniej prosili, bo oprócz prezentu otrzymują świadomość, że bliscy troszczą się o nich i liczą z ich zdaniem. Szukając prezentu przejrzyj np. profil obdarowywanej osoby na Facebooku, lub sprawdź rzeczy, które się jej podobają np. na Pintereście – znajdziesz tam cenne wskazówki.

2. Para skarpet pod choinką dla mężczyzny czy komplet garnków dla pani domu wcale nie są tak tragicznymi prezentami, jak powszechnie się uważa. Ludzie często wolą je od prezentów szalonych, kreatywnych, ale nieprzydatnych – uważają specjaliści z amerykańskich uniwersytetów w Nowym Jorku, Południowej Karolinie oraz słynnej uczelni Yale. 

3. Myślisz, że im drożej, tym lepiej? Błąd. Wspominany prof. Flynn przeprowadził eksperyment, w którym do wyboru były dwa prezenty: budżetowa płyta CD oraz drogi iPod. Wybierający prezent niemal zawsze za lepszy wybór uznawali opcję „na bogato”, zupełnie inaczej decydowali obdarowani: większość z nich wolała płytę – jako coś bardziej osobistego, potwierdzenie, że wręczający prezent wie, jaką muzykę lubi druga osoba.

4. Jest okres przedświąteczny? Zakup prezentu last minute to zawsze zły pomysł. Bo w sklepach tłumy, a prezenty zamówione przez internet mogą nie dojść na czas. 
– Ale nawet w tak trudnej sytuacji unikaj wręczania w prezencie pieniędzy! To praktyczne, ale w dawaniu upominków zawsze chodzi o okazanie zaangażowania, a dając gotówkę nie sprawiasz takiego wrażenia – mówi Witalij Kedyk z Wishround. W trybie awaryjnym, jako mniejsze zło, wybierz karty/vouchery podarunkowe, dostępne w sklepach i w internecie. Przykład? Bony do usług firm Apple (App Store, iTunes Store, iBooks Store, Mac App Store) lub księgarni Merlin.pl  Zamawiasz je i opłacasz internetowo, wtedy albo trafią do obdarowywanego mailem albo możesz wydrukować je, włożyć do skarpety ze św. Mikołajem i położyć pod choinką.
Dodał(a): CKM Poniedziałek 19.12.2016