Sex Pistols!

Jeden z najbardziej kultowych punkrockowych zespołów wszech czasów. Przez wielu uważany za prekursora punk rocka w Wielkiej Brytanii. A jak to wszystko się zaczęło?


Utworzony w 1975 roku w Londynie. Jego pierwszy okres działalności trwał niecałe dwa i pół roku, w czasie którego muzycy nagrali jeden album i  cztery single. Na chwile obecną uważa się że album ten miał bardzo duży wpływ na dalszy rozwój muzyki rockowej na świecie. Choć zespół zaczynał w latach 70, jego kariera, z dłuższymi lub krótszymi przerwami, trwa do dziś.

Zespół będąc pod opieką menadżera Malcolma McLarena praktycznie non stop wywoływał skandale, ogromne kontrowersje, nie wspominając już o zamieszaniu jakie spowodowali w kulturze brytyjskiej i światowej. Przede wszystkim chodzi o singiel „God Save The Queen”, taki sam tytuł ma hymn Wielkiej Brytanii i jej byłych kolonii, oraz o słynny wywiad z Billem Grundy`m. Koncerty lub festiwale na których występowali zawsze kończyły się zamieszkami i  interwencją policji.

Przełomowym momentem dla zespołu było tournee po Stanach zjednoczonych  w 1978 r., po którym Rotten odszedl z Sex Pistols i ogłosił koniec zespołu. Zaskakujące oświadczenie Rottena nie pokrywało się z rzeczywistością, ponieważ pozostali członkowie nadal występowali. W 1980 roku do kin wszedł biograficzny film o członkach zespołu o tytule „The Great Rock`n`Roll Swindle” w reżyserii Julien Temple. Rok po burzliwym tournee w Stanach zmarł Vicious z powodu przedawkowania heroiny.

O Sex Pistols nie było słychać praktycznie nic aż do roku 1996, kiedy muzycy reaktywowali zespół w oryginalnym składzie (Rotten, Jones, Matlock, Cook) i zagrali światową trasę „Filthy Lucre Tour”. Niestety po jej zakonczeniu zespół znowu zrobił sobie przerwe, która potrwała do 2002 roku. Od tamtego czasu nadal występują sporadycznie na większych festiwalach (Open`er Festiwal, czy Rock`n`Roll Hall of Fame.

Skład zespołu:

Johnny Rotten – wokal

Steve Jones – gitara

Poczatkowo Glen Matlock, później zastąpiony przez Sida Vicious – bas

Paul Cook – perkusja.


Dodał(a): Olga Wap Sobota 19.02.2011