Wojna Światów

Barbarzyński atak na Amerykę nie powstał w głowach filmowców, lecz w chorej wyobraźni zdecydowanych na wszystko islamskich morderców. Jednak Hollywood, i nie tylko, zadziwiająco często stawiało świat na krawędzi katastrofy. Bądź mądry i domyśl się – kto kogo tutaj naśladuje?

World Trade Center

Po tragicznym nalocie na Waszyngton i Nowy Jork nie wiadomo już — gdzie kończy się fikcja i zaczyna rzeczywistość. Czy scenariusze z Hollywood to gotowe plany dla terrorystów? Takie pytanie zadają sobie teraz nie tylko dziennikarze, ale także scenarzyści z Fabryki Snów. Także takie megaprodukcję jak „Spiderman” i „Men in Black 2” (m.in. walki na dachach nieistniejących już wież World Trade Center) lub „Big Trouble”  z Timem Allenem i „Training Day” z Denzelem Washingtonem (mordercze efekty specjalne) zostały odesłane do poprawnej politycznie przeróbki. „Zawsze gratulowano nam, jeśli umiejętnie wysadziliśmy coś w powietrze. Teraz wszyscy patrzą nam krytycznie na ręce” — skarży się Scott Ross, amerykański fachman od efektów specjalnych. Poniżej przedstawiamy 34 filmy wykorzystujące wątek zagłady świata oraz zamachy terrorystyczne. Były to tragedie fikcyjne. W ostatniej chwili Bruce Willis lub Harrison Ford ratowali świat.

1. King Kong
reż. Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack,
USA 1933
Gigantyczna małpa, w której można dopatrywać się symbolu terroryzmu, niszczy Nowy Jork i wspina się na kultowy Empire State Building. Na szczęście armia USA ratuje miasto.

2. Wojna Światów
reż. Byron Haskin,
USA 1953
Marsjanie niszczą Ziemię. Ludzkość zwalcza wroga za pomocą zabójczej, ale tylko dla Marsjan, bakterii. Znowu się udało!

3. Godzilla
reż. Ishiro Honda, Terry O. Morse,
Japonia 1956
Gigantyczny potwór (płci żeńskiej!) niszczy Tokio. Niszczy tak pięknie, że potem powstaje ponad 20 filmów o Godzilli, w tym jeden amerykański.

4. Ptaki
reż. Alfred Hitchcock,
USA 1963
Zgrozę niosą... mewy, gołębie i wróbelki. Skrzydlata armia chce wybić całą ludzkość. 

5. Noc żywych trupów
reż. George A. Romero,
USA 1968
Atakują zombie. Wstają z grobów i zjadają ludzi. Można ich unicestwić jedynie strzałem w głowę. Dla chcącego nic trudnego.

6. Płonący wieżowiec
reż. John Guillermin,
USA 1974
Podczas przyjęcia na 135. piętrze wieżowca w San Francisco wybucha morderczy pożar. Niedawno, o zgrozo!, podobną sytuację oglądaliśmy w telewizji.

7. King Kong
reż. John Guillermin,
USA 1976
Remake filmu o wielkiej małpie (patrz punkt 1.). Z tym, że tutaj goryl wspina się na... nieistniejący już wieżowiec World Trade Center!

8. Meteor
reż. Ronald Neame,
USA 1977
Olbrzymi meteor kieruje się ku Ziemi. Walą się i palą miasta, ale ludzkość, koniec końców, przetrwa.

9. Seksmisja
reż. Juliusz Machulski,
Polska 1986
Istna makabra! W wyniku globalnego konfliktu wymierają mężczyźni, a świat zaludniają oszalałe feministki. Ale od czego jest Jerzy Stuhr?

10. Szklana pułapka
reż. John McTiernan,
USA 1988
Terroryści opanowują wieżowiec. Bruce Willis jest na miejscu i szefa bandytów w finale puszcza wolno. Z kilkudziesięciu pięter w dół.

11. Mortal Kombat
reż. Paul Anderson,
USA 1995
Mag Shang Tsung chce zaczarować ludzkość i nią zawładnąć. Ratują nas przed nim trzej bohaterowie, którzy znają wschodnie sztuki walki.

12. Gatunek
reż. Roger Donaldson,
USA 1995
Piękna dziewczyna z kosmicznym DNA przeobraża się w krwiożerczego potwora. Na szczęście i z taką kobietą można sobie poradzić.

13. Liberator 2
reż. Jeff Murphy,
USA 1995
Podobnie jak w „Liberatorze 1” — chodzi o terrorystów. Tym razem opanowują pociąg. Wymyślili, że z tego miejsca przejmą kontrolę nad satelitą wojskowym i dotrą z materiałem wybuchowym do Pentagonu. Nie uda im się: świat ratuje Steven Seagal.

14. Tajna broń
reż. John Woo,
USA 1996
Pilot uprowadza samolot pełen bomb. Żąda okupu. Albo dostanie pieniądze, albo bomby wylądują na głowach niewinnych ludzi. Na szczęście bomby wracają do właściciela.

15. Twierdza
reż. Michael Bay,
USA 1996
Terroryści opanowują Alcatraz i grożą bombami Ameryce. Na odsiecz przychodzą: Sean Connery i Nicolas Cage.

16. Dzień Niepodległości
reż. Roland Emmerich,
USA 1996
Atakują ufoludki. Wysadzają w powietrze wszystko — łącznie z Białym Domem. Upora się z nimi dopiero pewien geniusz komputerowy.

17. Twister
reż. Jan De Bont,
USA 1996
Przychodzi wielki wiatr i zmiata wszystko: ludzi, zwierzęta, domy, samochody. Jednak wystarczy mocno się przywiązać i przeczekać tajfun.

18. Marsjanie atakuja
reż. Tim Burton,
USA 1996
Są okrutni i źli. Strzelają bez powodu, niosą śmierć i zniszczenie. Tu ratuje Ziemian muzyka country, której ufoludki nie znoszą.

19. Krytyczna decyzja
reż. S. Baird,
USA 1996
Islamscy ekstremiści wiozą na pokładzie samolotu bombę. Bliskie rzeczywistości, ale dobrze się kończy.

20. Wulkan
reż. M. Jackson,
USA 1997
Ziemia się trzęsie, a budynki rozsypują się w pył. Warto przeczekać zamieszanie w bezpiecznym miejscu.

21. Żołnierze kosmosu
reż. Paul Verhoeven,
USA 1997
Ziemię pacyfikują monstrualne owady. Żołnierze kosmosu wyruszają na macierzystą planetę insektów, aby tam sprawić im lanie. Będzie dobrze.

22. The Peacemaker
reż. Mimi Leder,
USA 1997
Terroryści uprowadzają bomby jądrowe. Jedną z nich chcą podłożyć w siedzibie ONZ. George Clooney krzyżuje plany terrorystom.

23. Air Force One,
reż. Wolfgang Petersen,
USA 1998
Rosyjscy terroryści porywają samolot z amerykańskim prezydentem. Żądają uwolnienia faszyzującego rosyjskiego generała. Prezydenta USA gra jednak Harrison Ford i jest happy end!

24. Dzień zagłady
reż. Mimi Leder,
USA 1998
Znów groźny meteor, którego odłamki powodują gigantyczną falę na oceanie. Zatapia ona m.in. Nowy Jork.

25. Armageddon
reż. Michael Bay,
USA 1998
Kolejny meteor, który niszczy niezastąpiony Bruce Willis.

26. Stan oblężenia
reż. Edward Zwick,
USA 1998
Ataki terrorystyczne, wybuchy bomb, autobusy wylatujące w powietrze i tym podobne krwawe jatki na ulicach Nowego Jorku. W filmie radzą sobie z nimi prezydent, FBI i znów Bruce Willis.

27. Z Archiwum X,
reż. Rob Bowman,
USA 1998
Ludzkości grozi infekcja z kosmosu i... tajne służby, które chcą infekcję zataić. Z jednym i drugim poradzą sobie agenci Mulder i Scully.

28. Killer Cobra
reż. David i Scott Hillenbrandt,
USA 1999
Wielkie bum w laboratorium. Przy życiu zostaje jedynie zmutowana genetycznie kobra, która atakuje ludzi. Ale od czego są spece od płazów.

29. Wampiry
reż. John Carpenter,
USA 1999
Wampiry atakują ludzi. Na szczęście Watykan nasyła na nie łowców wampirów, więc wszystko gra!

30. Virus
reż. John Bruno,
USA 1999
Tajemnicza siła usiłuje unicestwić ludzkość. W sukurs swoim współziomkom przychodzą William Baldwin
i Jamie Lee Curtis.

31. Wing Commander
reż. Chris Roberts,
USA 1999
Przybysze z kosmosu atakują Ziemię. Szwadron myśliwców pod dowództwem kobiety krzyżuje im plany.

32. Mission Impossible 2
reż. John Woo,
USA 2000
Pewien mikrobiolog wyhodował bakterię, która może zabić całą ludzkość. Bakterię zdobywa terrorysta, by użyć jej do niecnych celów. Tom Cruise wkracza do akcji i dezynfekuje świat!

33. Final Fantasy: The Spirits Within
reż. Hironobu Sakaguchi, Motonori Sakakibara,
USA/Japonia 2001
Koszmarna wizja XXI wieku. Przybysze z kosmosu niszczą miasta i zabijają ludzi. Przeciwstawia im się młoda pani naukowiec.

34. Planeta małp
reż. Tim Burton,
USA 2001
Remake filmu Franklina J. Shaffnera z 1968 roku. Okropne małpy! Na razie trzymają nas w szachu, ale zwycięstwo i tak będzie nasze.


Dodał(a): ckm Czwartek 15.09.2011