Dziennikarze piją najwięcej – ranking zawodów

Trochę nam smutno po opublikowaniu przez naukowców zestawienia dotyczącego nadużywania alkoholu przez poszczególne grupy zawodowe. Dziennikarze razem z twórcami, artystami i literatami zajęli pierwsze miejsce z odsetkiem wynoszącym 21,5% ogółu. Dlatego pytamy: kto z „naszych” się wyłamał i dlaczego inne zawody zaniżają nam wynik dla wspólnej kategorii?!
dziennikarze-piją.jpg

Co prawda wyjaśniono metodologię ankiety, ale dla wielu pozostaje mało klarowna i wiarygodna, a także bardzo subiektywna. Jednak po krótkim badaniu, przeprowadzonym wśród naszych męskich redakcji możemy potwierdzić, że podium nam się należy, ale procenty się nie zgadzają. Te w statystykach, bo w szkle nigdy ich nie brakuje.

Badanie Diagnoza Społeczna 2015 to obszerny raport badający warunki i jakość życia Polaków opracowany przez zespół naukowców pod kierownictwem profesora Janusza Czapińskiego. Dowiesz się z niego m.in. o tym jak bardzo jesteśmy zadłużeni, czy mamy jakieś oszczędności, czy jesteśmy szczęśliwi, jak spędzamy czas wolny lub jakie prezentujemy postawy obywatelskie. Ale nas najbardziej wciągnęła część o używkach. Zresztą jak same używki.

Problem nadużywania `procentów` ujęty był w dwóch kwestiach. Pierwszy raz przy pytaniu odnośnie reakcji na kłopoty lub trudne sytuacje życiowe – tam jedna z odpowiedzi brzmiała: „sięgam po alkohol”. Drugie pytanie było bardziej bezpośrednie: „w minionym roku piłem(-łam) za dużo alkoholu”. Oczywiście pojęcie nadużycia może być względne, ale wydaje nam się, że chodzi o ten moment, kiedy na drugi dzień stwierdzasz: „k...,więcej nie piję”. Pamiętasz tę chwilę? To odnajdź swój zawód w zestawieniu i zobacz czy zawyżasz, czy zaniżasz statystyki.

Najliczniejsze grupy zawodowe ujęła w przystępnej grafice PAP:
nadużywanie alkoholu pap.jpg


Pełna lista wszystkich uwzględnionych grup zawodowych według Badania Społecznego 2015:
nadużywanie-alkoholu-diagno.jpg
źródło: www.diagnoza.com


Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 11.12.2015