Co łączy Szczyla, Ofelię, Julię Wieniawę i Magdę Umer? Festiwal Sztuk Zjednoczonych w Zamku Domanice

Festiwal Sztuk Zjednoczonych to pierwsze tego typu wydarzenie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Koncepcja powstała w głowie genialnego młodego artysty Macieja Musiałowskiego, który postanowił wykreować bajeczny świat, w którym na kilka dni goście, artyści i festiwalowicze zanurzą się w sztuce, będą uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, oglądać wystawy, filmy w kinie plenerowym czy brać udział w warsztatach i prelekcjach wyjątkowych profesjonalistów.
Zrzut ekranu 2023-08-02 o 12.49.48.png

„Idea Festiwalu urodziła się z dziecięcej potrzeby akceptacji, która później wyewoluowała w potrzebę obcowania z ciekawymi, inteligentnymi, inspirującymi ludźmi. Chcę stworzyć miejsce, w którym widownia miesza się z artystami. Miejsca, w którym widz staje się częścią procesu artystycznego, a nawet artystą. Festiwalowi, który tworzę przyświeca idea wskakiwania w świat sztuki na przysłowiową główkę. Poprzez tę niecodzienną formułę festiwalu chciałbym dać ludziom, którzy kochają sztukę i chcą tworzyć, mimo, że na przykład na co dzień zajmują się całkowicie czymś innymi, szansę i przestrzeń do wyrażania siebie, do tworzenia”.
Maciej Musiałowski

Clou Festiwalu Sztuk Zjednoczonych to obcowanie ze sztuką, współtworzenie jej i cieszenie się artyzmem z różnych dziedzin – muzyki, malarstwa, teatru, tańca, rzeźby, performance’u czy filmu.

Festiwal Sztuk Zjednoczonych odbędzie się w wyjątkowej scenerii średniowiecznego zamku w Domanicach na Dolnym Śląsku i otaczającego go parku, gdzie powstanie miasteczko festiwalowe, stanie scena a także pole namiotowe dla festiwalowiczów.

„Uważam, że zamki i pałace potrzebują artystów, jak rośliny deszczu i potrzebują być wypełnione sztuką, bo same w sobie są sztuką architektoniczną, są świadkiem historii i ewolucji kultury. Zamek w Domanicach ma w sobie ślady historii średniowiecza, renesansu, baroku czy klasycyzmu. Myślę, że właśnie symbolem sztuki jest ten zamek na skale nad rzeką, który wzywał mnie całe życie i który mnie w końcu znalazł”.
Maciej Musiałowski

W festiwalu wezmą udział najwybitniejsi artyści nie tylko z Polski. W planach są koncerty, spektakle teatralne, seanse kinowe, warsztaty rzeźbiarskie, taneczne czy medytacyjne. A także spotkania z aktorami, producentami i reżyserami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i kunsztem z festiwalowiczami.


Dodał(a): redakcja Środa 02.08.2023