Audioriver ogłasza kolejną dziesiątkę artystów!

Solomun, Spor feat. Linguistics, Hercules & Love Affair, Karenn live (Blawan & Pariah), John Talabot, Jaguar Skills, SpectraSoul, Graze live oraz Baasch – tak wygląda lista właśnie ogłoszonych artystów, którzy w dniach 24-26 lipca wystąpią w Płocku na największym polskim festiwalu z muzyką elektroniczną

Audioriver - key visual.jpg

W zaprezentowanym gwiazdozbiorze każdy fan elektroniki znajdzie coś dla siebie. Jest wysmakowany house Solomuna i grupy Hercules & Love Affair, porywający drum and bass Spora, mroczne techno duetu Karenn czy bardzo świeże i trudne do zakwalifikowania brzmienia Johna Talabota i Graze. „Z ogłoszonych dziś artystów tylko jeden występował jak dotąd na naszym festiwalu. Cała reszta pojawi się na plaży w Płocku po raz pierwszy” – mówi rzecznik Audioriver, Łukasz Napora.

Jednym z tych debiutujących na nadwiślańskim piasku artystów jest Solomun, czyli założyciel szalenie ważnej obecnie wytwórni – Diynamic. Nie będzie przesadą napisać, że on oraz jego oficyna bardzo mocno wpłynęli na dzisiejsze brzmienie muzyki house, rozsławiając charaktetystyczne ciepło i melodyjność, które szybko zaczęły być kopiowane przez wielu. Sam Solomun jest jednym z najbardziej cenionych artystów ostatnich lat – ma na koncie tytuły DJ-a i Producenta Roku od takich instytucji, jak „Mixmag”, „Groove Magazine” czy DJ Awards Ibiza.

Z kolei Spor to właśnie ten rodzynek, który jako jedyny z dzisiejszej listy miał okazję wystąpić na Audioriver. „Sama myśl o jego secie z 2010 roku jednych przyprawia o łzy wzruszenia, a innym odnawia zakwasy. Gdyby nie fakt, że tuż po tym występie Jon Gooch zostawił swoje drum & bassowe wcielenie, by realizować autorską wizję muzyki electro jako Feed Me, z pewnością Spor dużo wcześniej wróciłby na płocką plażę” – komentuje Napora. Moment jest jednak idealny, bo artysta właśnie wydał swój debiutancki album, „Caligo”.

Hercules & Love Affair albumów na koncie mają już trzy, ale z ostatnim, wydanym przed rokiem, jeszcze w Polsce nie gościli. W przypadku tej grupy to tak, jakby nigdy w naszym kraju nie byli, bo każdą płytę, lider zespołu – Andy Butler – nagrywa z zupełnie nowym składem. To, co się nie zmienia, to autorskie podejście do odświeżania i odmieniania klasycznych klubowych brzmień. Na najnowszym „The Feast of The Broken Heart” słychać m.in. old schoolowy house w popowym wydaniu.

Muzykę na wskroś nowoczesną i unikalną tworzy także John Talabot. Jego debiutancki album „Fin” znalazł się na trzecim miejscu listy najlepszych płyt 2012 roku wg największego portalu poświęconego elektronice, Resident Advisor. Rok później to samo medium dało pierwsze miejsce kompilacji „DJ Kicks” Talabota, a niedawno artysta zamknął pierwszą dwudziestkę najlepszych DJ-ów na świecie. John to jednak nie tylko „klubowe” nazwisko, bo jego twórczością zachwycają się także takie media, jak „NME” czy Pitchfork.

Siódme miejsce na liście najlepszych live actów 2014 roku wg Resident Advisor zajął z kolei duet Karenn, który tworzą artyści dobrze znani ze swoich solowych projektów: Blawan i Pariah. Ich wspólne występy na żywo należą do najbardziej niespodziewanych, bo nigdy nie wiadomo, jak zakończy się dialog duetu prowadzony za pomocą imponującej liczby elektronicznych maszynek. Jednego sprzętu na pewno jednak nie zobaczymy – laptopa.


Pozostając w mrocznych klimatach, warto przybliżyć projekt Graze, który jeszcze nigdy nie gościł w naszym kraju. On także powstał z połączenia dwóch pełnoprawnych, solowych artystów. Adam Marshall wywodzi się z house’u i techno, a Christian Andersen z brzmień jungle i dubstep. Z połączenia powstała muzyka świeża i umykająca szufladkom, a znajdziemy ją m.in. na dwóch świetnych albumach: „Edges” z 2013 roku i „Soft Gamma Repeater” z listopada 2014. Obie płyty ukazały się nakładem wytwórni New Kanada, której Adam Marshall jest właścicielem.

Dwa ostatnie na liście zagraniczne projekty reprezentują brzmienia drum & bass, ale każde od nieco innej strony. SpectraSoul to duet producencki, który po wydanym w 2012 roku debiutanckim albumie „Delay No More”, w maju wróci z albumem „The Mistress”. Z kolei Jaguar Skills to jeden z najsprawniejszych DJ-ów na świecie, którego sety i mixtape’y przeszły do historii. Weźmy choćby „1979-2006: A Hip-Hop Odyssey - 800 Tracks In 45 Minutes”, który został ściągnięty ponad milion razy i był wielokrotnie prezentowany w BBC Radio 1.

Ogłoszenie zamyka polski artysta Baasch, o którym w ostatnich tygodniach jest bardzo głośno dzięki wydanemu 2 marca świetnemu albumowi „Corridors”. Autor nie zawiódł nadziei pokładanych w nim po debiutanckiej EP-ce „Simple Dark & Romantic Songs” oraz ścieżce do filmu „Płynące Wieżowce”. „Corridors” to płyta dojrzała i przejmująca, której słucha się świetnie od A do Z.

W tej chwili trwa sprzedaż drugiej promocyjnej puli biletów dwudniowych w cenie 190 zł i trzydniowych w cenie 240 zł. Dostępne są one w salonach Empik w całej Polsce oraz na http://audioriver.ebilet.pl. Ponowny wzrost cen nastąpi 11 maja.

Więcej na www.audioriver.pl

* * *

Festiwal Audioriver to obowiązkowa pozycja w wakacyjnych planach osób ceniących dobrą muzykę.
W ciągu 9 lat na malowniczej plaży nad Wisłą oraz na płockim Starym Rynku wystąpiło kilkaset gwiazd muzyki elektronicznej i alternatywnej z całego świata. Koncerty i sety DJ-skie obejrzało już ponad 175 tys. fanów z Polski  i Europy, a edycja 2014 zgromadziła na plaży rekordową liczbę ok. 25 tys. osób każdego dnia.

Dotychczas ogłoszeni artyści to: Róisín Murphy, Anja Schneider, Audion live, Baasch, Ben Klock, Fur Coat, Graze live, Hercules & Love Affair, High Contrast, Icicle Entropy live, Jaguar Skills, 


Dodał(a): mat. prasowe Czwartek 26.03.2015