10 różnic pomiędzy płciami, które udowodniono naukowo

Pewne cechy ludzkie są nabyte i ukształtowane np. przez społeczeństwo. Inne mają już podłoże biologiczne. Oto 10 różnic pomiędzy płciami, które udowodnili naukowcy

shutterstock_61745794.jpg

1. Mężczyźni lepiej oceniają wielkości ludzi na podstawie ich głosu
Zgodnie z badaniami, które opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Biology Letters": "mężczyźni są lepsi od kobiet w ocenianiu wielkości osób na podstawie ich walorów akustycznych". Innymi słowy: mężczyźni potrafią lepiej określić to, czy ktoś jest niski, czy wysoki, na podstawie jego głosu.

2. Mężczyźni mają lepszą orientację w terenie
Panowie mają większą zdolność myślenia o obiektach w trzech wymiarach, co pomaga im w nawigacji. Fakt ten omówiono podczas dorocznej konferencji w British Psychological Society. Okazuje się, że zależność tę można zauważyć już nawet u 3-letnich dzieci. Naukowcy wyjaśniają, że orientację w terenie mogły ukształtować w mężczyznach: polowania, walki i inne działania prowadzone przez nich w przeszłości.

3. Kobiety są lepsze w lokalizacji poszczególnych pozycji
Choć mężczyźni mają lepszą orientację w przestrzeni, to kobiety lepiej pamiętają, gdzie znajdują się poszczególne rzeczy. W związku z tym kobiety lepiej poruszają się za pomocą punktów orientacyjnych i szybciej odnajdują zagubione przedmioty, takie jak np. klucze do samochodu.

4. Kobiety są lepsze w martwieniu się
Panie martwią się częściej niż mężczyźni. Posiadają także zwiększoną zdolność przewidywania problemów oraz planowania, jak sobie z nimi radzić - wynika z badań Instytutu Karolinska. Dzieje się tak ponieważ kobiety produkują o połowę mniej serotoniny (neuroprzekaźnika związanego z depresją) oraz mają mniej transporterów wykorzystywanych do recyklingu tego hormonu tkankowego.

5. Kobiety lepiej rozpoznają kolory
Badania Israela Abramova z CUNY w Brooklyn College dowodzą, że kobiety zauważają subtelne różnice w kolorze, których mężczyźni nie są w stanie dostrzec. Powodem może być fakt, że w przeszłości panie zajmowały się zbieractwem, a rozróżnianie kolorów pomagało im w odnajdywaniu smakołyków.

6. Mężczyźni lepiej znoszą brak snu
Z kolei badacze z Duke University odkryli, że mężczyźni lepiej znoszą brak snu niż kobiety. Są to jednak zarówno dobre, jak i złe wieści dla panów, ponieważ sen potrzebny jest do regeneracji mózgu. Dzięki niemu porządkuje się wspomnienia oraz wszelkie inne informacje uzyskane w ciągu dnia.

7. Mężczyźni lepiej wykrywają zdradę
Wnioski opublikowane w czasopiśmie "Human Nature" sugerują, że panowie są lepsi w rozpoznawaniu subtelnych sygnałów (wizualnych, głosowych, zapachowych i innych) świadczących o niewierności swojej partnerki. Dlatego też mężczyźni lepiej wykrywają zdradę niż kobiety.

8. Kobiety żyją dłużej od mężczyzn
Według danych amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób, kobiety żyją średnio o 5,3 lata dłużej niż mężczyźni. Dzieje się tak m.in. dlatego, że panie cieszą się lepszą odpornością oraz mniejszym prawdopodobieństwem występowania chorób krwi i serca, a także rzadziej podejmują ryzyko niż panowie. Z drugiej strony, mężczyźni dłużej pozostają aktywni seksualnie.

9. Jesteśmy równi pod względem inteligencji
Mężczyźni zazwyczaj są więksi od kobiet i z tego też powodu mają większe mózgi. Badania pokazują jednak, że rozmiar mózgu raczej nie koreluje z inteligencją - ta opiera się przede wszystkim na połączeniach neuronalnych (im jest ich więcej, tym nasze mózgi szybciej mogą przetwarzać informacje). Pewne jest natomiast, że mężczyźni mają w swoich mózgach więcej tzw. substancji szarej, podczas gdy kobiety mają więcej substancji białej. Wykazały to badania Rexa Junga, profesor neurochirurgii z Uniwersytetu w Nowym Meksyku.

10. Mamy takie same umiejętności w zakresie wielozadaniowości
Możemy także stwierdzić, że jesteśmy równi pod względem wielozadaniowości, ponieważ niektóre badania wskazały wyższość panów w tym zakresie, a inne wyższość pań.

źródło: www.news.discovery.com


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. FameFlynet Poniedziałek 03.08.2015