Pisanie tekstów za pomocą myśli - inżynierowie przedstawili, jak to zrobią

Powstała wizja specjalnych okularów AR i opaski monitorującej nasze impulsy nerwowe, która współpracowałaby z mediami społecznościowymi. Chcesz otworzyć okno w komputerze? Wystarczy, że o tym pomyślisz.
Zrzut ekranu 2021-03-19 o 13.49.46.png

Inżynierowie Facebooka przedstawili projekt Facebook Reality Labs. Działacze chcą urzeczywistnić wizję stworzenia neuronalnej opaski na rękę połączoną z inteligentnymi okularami AR.

Opaski miałyby wykorzystywać elektromiografię do tego, by sygnały neuronowe były równoznaczne z wykonaniem działania. Efektem tego mogłoby być pisanie na klawiaturze i granie w gry wyłącznie za pomocą myśli. Dodatkowo ruchy użytkowników miałyby być szybsze  
I bardziej precyzyjne, co ułatwiłoby rozgrywkę graczom.



"Masz wiele myśli i decydujesz się działać tylko na niektórych z nich. Kiedy tak się dzieje, twój mózg wysyła sygnały do ​​twoich dłoni i palców, nakazując im poruszanie się w określony sposób w celu wykonywania czynności, takich jak pisanie i swipe'owanie. Chodzi o dekodowanie tych sygnałów na nadgarstku - czynności, które już zdecydowałeś wykonać - i przetłumaczenie ich na cyfrowe polecenia dla twojego urządzenia" - tłumaczą pomysłodawcy.

System ma odczuwać zamiar działania użytkownika poprzez wyczucie impulsu, a także śledzenie za pomocą okularów AR ruchów jego dłoni. Wbudowana kamera ma być na tyle obszerna i dokładna, by monitorować każdy ruch rąk użytkownika. 

"To, co staramy się zrobić z interfejsami neuronowymi, to pozwolić Ci sterować maszyną bezpośrednio za pomocą sygnału wyjściowego z obwodowego układu nerwowego - zwłaszcza nerwów poza mózgiem, które ożywiają mięśnie dłoni i palców" - powiedział kierownik FRL Thomas Reardon.

Poza okularami i opaską, mają powstać także dedykowane, wirtualne klawiatury, które dostosują się do indywidualnego stylu pisania. Co ciekawe, opaska miałaby także mieć "haptyczne sprzężenie zwrotne", czyli przykładowo przy symulatorze strzału z łuku, stymulowałaby opór cięciwy. Firma zaczęła testować dwa prototypy z różnymi mechanizmami tego sprzężenia.

Skoro inżynierowie przedstawiają już wizje stworzenia urządzeń działających na podstawie naszych myśli, może niedługo przyjdzie pora na sprzęty codziennego użytku sterowane w podobny sposób. Być może wtedy z lodówki samo wyskakiwałoby nam piwo, gdybyśmy tylko o tym pomyśleli. Jeszcze tylko zakupy w podobny sposób i kurier, który podawałby nam wszystko na zawołanie i nie trzeba ruszać się z łóżka. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / facebook.com Piątek 19.03.2021