Nowoczesne smartfony - jak wybrać najlepszy?

Smartfony już niemal na dobre wyparły z rynku tradycyjne telefony komórkowe z klawiaturą.

20220303163430_g11b40abc7dcd555fcc9ee5df22a003a6bd9ad7c01744a3365f2830834c168be236b56b674c1bea52b67755b1463f7155_640.jpg.jpg

Nic dziwnego, ponieważ zapewniają dużo większy komfort użytkowania i znacznie szersze możliwości wykorzystania. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia - oto kilka praktycznych wskazówek, na co zwrócić uwagę, chcąc kupić dobry smartfon.

  1. Dobre, wygodne w użytkowaniu smartfony
  2. Dual sim i czytnik linii papilarnych, czyli dodatkowe udogodnienia w smartfonach

Dobry telefon komórkowy z dostępem do internetu wcale nie musi być drogi - tanie smartfony są równie użyteczne jak te z górnej półki, trzeba się jednak liczyć z tym, że będą się charakteryzowały nieco słabszymi parametrami technicznymi. Zatem, jeśli bardziej niż wielkość wyświetlacza liczy się dla Ciebie ośmiordzeniowy wersja systemu Android lub pojemna pamięć wbudowana, z powodzeniem możesz sięgnąć po smartfony do 1000 zł.

Dobre, wygodne w użytkowaniu smartfony

Żaden użytkownik nie będzie zadowolony ze swojego nowego telefonu, jeśli ten nie spełni stawianych mu wymagań. Najlepsze smartfony to takie, które zapewniają wygodę użytkowania, działają szybko i nie zacinają się. Wybierając smartfon, warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Podstawową kwestią jest system operacyjny. Znaczna większość smartfonów na rynku została wyposażona w system Android, dający bardzo duże możliwości personalizacji oraz obsługujący wiele przydatnych aplikacji. Jednak niektórzy producenci nakładają na ten system swoje nakładki, co zmniejsza jego efektywność. Konkurencją jest iOS, czyli system stworzony dla urządzeń Apple. Wielu użytkowników ceni go za płynność działania oraz wysoki stopień bezpieczeństwa.

Smartfony dostępne w sklepach różnią się między sobą rodzajem procesora oraz wielkością pamięci RAM. Najpopularniejsze procesory to Qualcomm Snapdragon i MediaTek, a także Apple Bionic, stosowany jedynie w iPhone'ach, Kirin, używany w telefonach Huawei, oraz Exynos - autorski układ Samsunga. Nie liczy się jednak liczba rdzeni procesora, a technologia, jaka została użyta do jego produkcji. Przed wyborem smartfona warto więc sprawdzić, jaki ma procesor i odrzucić modele wyposażone w procesory z technologią starszą niż trzy lata. Z kolei pamięć RAM ma bardzo duże znaczenie dla bezproblemowego działania smartfona. Nie warto inwestować w urządzenia, które mają mniej niż 3 GB pamięci. W tym wypadku zwykle im więcej, tym lepiej.

Dla użytkowników smartfonów bardzo duże znaczenie ma możliwość robienia zdjęć, dlatego kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest aparat. Standardem są już niemal co najmniej dwa aparaty - aparat przedni i aparat tylny, chociaż nowsze modele smartfonów mają ich znacznie więcej. Od ilości aparatów, a nawet od rozdzielczości ich matrycy, większe znaczenie mają dodatkowe elementy, jak stabilizacja obrazu, jakość obiektywów oraz ich ilość i jasność, oraz oprogramowanie. Przydatne wskazówki w kwestii aparatów dostarcza ranking smartfonów, dzięki któremu można łatwo porównać modele w podobnej cenie.

Smartfon to urządzenie przenośne, które od czasu do czasu trzeba naładować. Wielu użytkowników uważa, że im rzadziej, tym lepiej, dlatego doceniają oni modele mające dużą pojemność baterii oraz krótki czas ładowania. Prym na rynku wiedzie ładowanie bezprzewodowe oraz tzw. Quick Charge, czyli szybkie ładowanie. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia liczy się także przekątna i rozdzielczość ekranu, jak również szerokość ramki wyświetlacza; obecnie bardzo modne są smartfony z cienką, niemal niewidoczną ramką.

Dual sim i czytnik linii papilarnych, czyli dodatkowe udogodnienia w smartfonach

Smartfony zastępują często komputer osobisty, dlatego muszą być bezpieczne i zapewniać możliwość skorzystania z wielu dodatkowych funkcji, których nie posiadały starsze telefony komórkowe. W cenie są więc urządzenia z dual sim, dzięki którym jeden telefon obsługuje dwie karty sim. To bardzo przydatna opcja dla osób posiadających telefon prywatny i firmowy, ponieważ mogą zrezygnować z noszenia dwóch smartfonów na rzecz jednego, nowszego. Przydaje się również czytnik kart pamięci, pozwalający na instalację dodatkowej pamięci do przechowywania danych, takich jak zdjęcia lub pliki tekstowe. Wiele osób zwraca również uwagę na obecność USB C, pojemność akumulatora oraz wyjście słuchawkowe. W kwestii bezpieczeństwa liczy się zarówno dodatkowe wyposażenie, jak czytnik linii papilarnych, ale także sama konstrukcja smartfonu. Ważna jest bowiem trwała i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne obudowa, która zabezpiecza wrażliwe podzespoły wewnętrzne urządzenia.

Sam smartfon, chociaż "wypasiony" i wyposażony w ogromną ilość aplikacji ułatwiających codzienne funkcjonowanie, to czasami za mało. Miłośnicy gadżetów i nowych technologii sięgają więc po modele, do których można łatwo podłączyć dodatkowe urządzenia, np. smartband, smartwatch, a nawet klawiaturę lub monitor. Wśród nich najpopularniejsze są smartwatche. Sprawdź ranking smartwachy i zweryfikuj, który model będzie najlepiej działał z Twoim nowym smartfonem.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Niedziela 06.03.2022