Ewolucja stanika

Masz piersi – masz władzę. Dziewczyny wiedziały to od zawsze i skrzętnie skrywały swoje insygnia. Jednak zawsze – dekoltem, spiczastymi miseczkami czy imitacją sutków – dawały nam do zrozumienia, że posiadają tę groźną broń i nie zawahają się jej użyć.
ewolucja-stanika.jpg

Zobacz jak na przestrzeni wieków zmieniała się ta część garderoby, która na kobiecie interesuje nas najmniej. Bo najlepiej jakby jej nie było wcale!

Imperium Rzymskie
mamillare to kawałek tkaniny owinięty dookoła tułowia. Rzymianie nie lubili dużych piersi, więc je ukrywano.
Lata 1500 – 1800gorset miał za zadanie tworzyć sylwetkę kształtem imitującą klepsydrę. Obecnie Kim Kardashian i Amber Rose (oraz miliony innych kobiet) używają gorsetów, by wyszczuplić talię.
Lata 20. XX wiekuSymington ściskał i ukrywał piersi, by pomóc uzyskać popularną w tamtych czasach chłopięcą sylwetkę. Odejście od gorsetów było ruchem patriotycznym – metal, z którego je produkowano, pomagał budować okręty.
Późne lata 20.Maiden form to nowy stanik, który był w opozycji do poprzedniego wcielenia tej części garderoby. Miał oddzielne miseczki podtrzymujące każdą pierś i jego celem było podkreślenie kobiecych kształtów.
Lata 30.fiszbiny miały podnosić, podtrzymywać piersi i nadawać im krągły kształt. Wykonane są ze sztywnego metalu lub plastiku.
Lata 50. – 60. bullet bra to stożkowaty stanik w kształcie pocisków. Miał razić panów obfitością spod obcisłych swetrów, bo pokazywanie dekoltu nie było w modzie.
Lata 60.przezroczyste staniki nie miały fiszbin i wzmacnianych szwów. Do tego były całkowicie transparentne, więc można powiedzieć, że ich nie było.
Lata 70.stanik z sutkami miał specjalne wypustki imitujące właśnie sutki. Podkreślał budzącą się u kobiet seksualność i miał pokazywać, że laska jest pobudzona.
Pasy podtrzymujące – dwa pasy połączone ze sobą dawały w efekcie pierwszy stanik sportowy do samodzielnego montażu.
Jogbra – pierwszy fabrycznie produkowany stanik sportowy. Utrzymywał piersi w miejscu, zapewniając kobietom komfort podczas uprawiania sportu.
Lata 80.Wonderbra to pierwszy stanik który unosił piersi i zbliżał je ku sobie. Biust wydawał się bardziej obfity i jędrny. Tak naprawdę znany był już w latach 60., ale wtedy nie przyjęto go z entuzjazmem.
Lata 2000.Nubra, czyli stanik bez pasków na plecy czy ramiona. Trzymał się na silikonowych taśmach i idealnie pasował do sukienek. Miał za zadanie powiększać piersi. Nie wiem jak, skoro opadał razem z biustem.
2009biustonosz z pamięcią zrobiony jest ze specjalnej pianki, która pod wpływem temperatury ciała dopasowuje się do kształtu piersi. Rozluźnia się w cieple, napręża w zimnie.
2100 stanik przyszłości będzie…niepotrzebny. Androidalne kształty z materiału imitującego ludzką skórę nie kręcą nas, więc taka sztuczna inteligencja może teleportować się wtedy choćby nago.

Który stanik założysz (i później zdejmiesz) swojej kobiecie?


Dyskutuj z autorem na Twitterze


Dodał(a): Paweł Jaśkowski Środa 23.09.2015