Wielkość ma znaczenie? W temacie aut - zawsze

Ponieważ przysłowiowa wielkość ma znaczenie, postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie trzech wyselekcjonowanych przez nas aut o pojemności silnika powyżej 2 litrów.

AdobeStock_22626860.jpg


Każdy okaz jest wyjątkowy i niezbyt często spotykany na polskim rynku pojazdów używanych. Przy wyborze tych pojazdów kierowaliśmy się pojemnością silnika oraz domniemanym wyrazem zachwytu jaki może malować się na waszej twarzy, przy oglądaniu tego typu pojazdu.

Wybierając tak zacne auta jesteśmy również ciekawi ich historii. Postanowiliśmy więc sprawdzić przy okazji historię tych pojazdów na portalu autobaza.pl

Zaczynamy!

Mercedes SLR

Wyobraźcie sobie, że znaleźliśmy ten okaz na jednym ze znanych portali oferujących na sprzedaż używane pojazdy. Mało tego, ten pojazd jest do obejrzenia w woj. Małopolskim! Jego cena to bagatela ponad 4 000 000 PLN! W tej cenie oferowany jest model z 2009 roku! Czyżby 10-cio letni Mercedes SLR znudził się już właścicielowi?

Zobaczmy jego parametry:

- Moc: 650 KM.

- Maksymalny moment obrotowy: 820 Nm.

- Prędkość maksymalna - 335 km/h,

- Przyspieszenie od 0–100 km/h - 3,7 s.

- Pojemność skokowa - 5 439 cm3

Ten model określany jest mianem supersamochodu, ze względu na jego moc i opływowo-aerodynamiczną konstrukcję. Może on rozwijać prędkość ponad 300 km/h.

W latach 2003 - 2008 produkowany był wspólnie z McLarenem.

Mercedes SLR.png

Mercedes SLR nie jest klasycznym przykładem auta super sportowego. Należy do kategorii Super GT. Auto zajmuje jedenaste miejsce na liście najdroższych samochodów świata.

Była to wersja limitowana - tylko 150 sztuk na świat, z czego 2 przeznaczone były na Polskę.

Po sprawdzeniu historii pojazdu na autobaza.pl musimy przyznać iż w ogłoszeniu podano jak najbardziej prawdziwe dane. Przebieg się zgadza, pojazd bezwypadkowy, pochodzący z Polski. Ponadto otrzymaliśmy dokładne informacje techniczne o sprawdzanym Mercedesie.

Jaguar F-Pace

Model nieczęsto spotykany na polskim rynku pojazdów używanych. My znaleźliśmy okaz z 2016 roku w cenie ponad 280 000 PLN. Jakkolwiek Jaguar należy raczej do luksusowych marek, to akurat ten okaz jest określany mianem SUV- a klasy średniej. Ciekawostką jest, iż ponad 80% elementów pojazdu wykonanych zostało z aluminium.

Na oficjalnej stronie Jaguara możemy przeczytać:

“F‑PACE to najbardziej praktyczny sportowy samochód Jaguara. Łączy on przyjemność prowadzenia z uniwersalnością. Zaawansowany technologicznie w każdym calu F‑PACE gwarantuje bezpieczeństwo, łączność i rozrywkę.”

Sprawdźmy więc jego możliwości:

- Moc: 380 KM.

- Maksymalny moment obrotowy: 450 Nm.

- Prędkość maksymalna - 250 km/h,

- Przyspieszenie od 0–100 km/h - 5,5 s.

- Pojemność skokowa - 2 995 cm3

Po sprawdzeniu historii pojazdu na autobaza.pl okazało się, iż pojazd miał odnotowane 2 szkody.

Pierwsza z nich odnotowana była w lipcu 2017. Wielkość szkody oszacowano między 30 000 PLN a 50 000 PLN. Nie była to więc na pewno szkoda parkingowa. W ogłoszeniu nie ma o tym ani słowa. Wycena tej szkody jest pokaźna i sugeruje poważne uszkodzenia.

Incydent Jaguar.png

Pytanie na ile te uszkodzenia wpływają na dalsze bezpieczeństwo jazdy tym samochodem? Kolejna szkoda wyceniona na 10 000 PLN - 15 000 PLN miała miejsce w marcu 2019 roku. Wycena tej ostatniej szkody również stanowi niemałą kwotę, jednak jest to Jaguar, gdzie ceny za naprawę w ASO są odpowiednio wyższe. Historia pojazdu jest jednoznaczna. Jedynie podany przebieg wygląda na prawidłowy.

Kupując auto z tego segmentu i płacąc takie pieniądze oczekiwalibyśmy zdecydowanie pojazdu bez tak kosztownych szkód. Dobrze więc, że portal autobaza.pl daje nam możliwość sprawdzenia historii pojazdu. W przypadku tego auta możemy powiedzieć, że wielkość odnotowanej szkody ma tu zdecydowanie znaczenie.

BMW Seria 6 E63/E64 (2002-2010)

Jest to luksusowe, sportowe coupe klasy wyższej produkowane w latach 2003 - 2018.

Zbudowane na płycie podłogowej BMW serii 5 (E60). W pierwszej kolejności do sprzedaży weszła wersja coupe oznaczona kodem fabrycznym E63. W połowie 2004 roku koncern BMW wprowadził na rynek kabriolet o kodzie E64.

Początkowo BMW produkowało tą wersję z pojemnością silnika 4,4 l (333 KM)  z sześciostopniową manualną bądź automatyczną skrzynią biegów.

BMW parametry (2).png

Karoseria została wykonana z aluminium oraz tworzyw termo- i chemoutwardzalnych. Mimo to coupé waży około 1700 kg. W 2005 rozpoczęto produkcję modelu M6, najmocniejszej wersji BMW E63 produkowanej jako coupé oraz od 2006 roku z oznaczeniem E64 jako wersja cabrio. Nasza M6 posiada silnik o pojemności pięciu litrów i mocy 367 KM.

Parametry tego modelu przedstawiają się następująco:

- Moc: 367 KM.

- Maksymalny moment obrotowy: 520 Nm.

- Prędkość maksymalna - 250 km/h,

- Przyspieszenie od 0–100 km/h - 4,2 s.

- Pojemność skokowa - 4 800 cm3

Po sprawdzeniu historii pojazdu odkryliśmy, iż miał on odnotowaną raczej niewielką szkodę wycenioną na 3000 PLN - 3500 PLN. Podany w ogłoszeniu przebieg jest prawidłowy.

Incydent BMW.png

Można przypuszczać, iż wykryta szkoda to raczej zwykła “obcierka”. Jednak nie zapominajmy, iż każda wykryta szkoda pojazdu daje nam możliwość negocjowania ceny. Ponadto dobrze jest poznać historię pojazdu używanego, którym sami zamierzamy jeździć.

Sprawdziliśmy trzy samochody z rynku wtórnego i jak się okazało, jeden z nich - Jaguar miał poważne szkody, których wielkość była wyceniona nawet na 50 000 PLN.

Natomiast BMW miało drobną obcierkę. Niemniej jednak przytoczone przez nas modele z tzw. wyższej półki pokazują, iż zawsze warto sprawdzić historię pojazdu. Do czego gorąco Was zachęcamy!

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 27.05.2019