Jak sprawdzić punkty karne? - poradnik

Punkty karne można sprawdzić zarówno online jak i na komisariacie. Wbrew pozorom jest to bardzo proste - sprawdź, w jaki sposób to zrobić. Piszemy też o zasadach, na jakich kasują się punkty karne.

punkty karne.jpg

Co to są punkty karne?

System punktów karnych to dodatkowa kara za przestępstwa i wykroczenia drogowe. Taki system funkcjonuje w wielu krajach świata. W Polsce  od 1993 roku. Maksymalna liczba punktów, które można dostać w Polsce przed zatrzymaniem prawa jazdy, to 24 lub 20 w pierwszym roku posiadania prawa jazdy. Ewidencję punktów karnych prowadzi wyłącznie Policja. Mają one odstraszyć od popełniania wykroczeń drogowych osoby, którym niestraszne są sankcje finansowe, czyli mandaty.

Jak sprawdzić punkty karne przez internet? Instrukcja krok po kroku

Liczbę punktów karnych można bez problemu sprawdzić online. Aby tego dokonać, należy posiadać profil zaufany na witrynie obywatel.gov.pl. Do założenia go wystarczy podać swój numer PESEL i zweryfikować się przez konto bankowe. Jeśli nie posiadasz kont w jednym z banków uznawanych przez usługę profilu zaufanego, to pozostaje jedynie weryfikacja przez jeden z punktów potwierdzających (np. urząd miasta). Taki profil jest ważny przez 3 lata i przyda się do wielu innych czynności niż tylko sprawdzanie punktów karnych. Jeśli już udało ci się założyć profil zaufany, to: 

  1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl i kliknij kategorię ‘Kierowcy i pojazdy’,
  2. Następnie kliknij: sprawdź swoje punkty karne → przez internet → zaloguj się,
  3. Zaloguj się za pomocą swojego profilu zaufanego,
  4. Podpisz dokument profilem zaufanym  autoryzuj tę czynność kodem SMS,
  5. Teraz już dostaniesz gotową informację o swoich punktach karnych.
Informację o punktach karnych można również pobrać w formacie pdf. Taki wydruk nie ma jednak rangi dokumentu urzędowego. Nie ma żadnej możliwości, by sprawdzić, ile punktów karnych ma ktoś inny.

Sprawdź, ile masz punktów na komisariacie

Inny sposób na sprawdzenie punktów karnych to zapytanie o nie Policji. W tym celu należy udać się na najbliższy komisariat właściwy miejscu naszego zameldowania i poprosić o ujawnienie tej informacji. Wystarczy przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem. Jeśli potrzebujesz zaświadczenia z policji o punktach karnych mającego wagę dokumentu, bo tego wymaga np. twój pracodawca, to sprawa się trochę komplikuje. Trzeba wtedy złożyć wypełniony wniosek o wydanie takiego oświadczenia i dokonać opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Mieszkańcy Warszawy i okolic, zamiast na najbliższy komisariat, powinni udać się do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przy ulicy Waliców 15.

Taryfikator mandatów 2019

Największa możliwa liczba punktów karnych, jaką można dostać za jedno wykroczenie, wynosi 10. Tak wysoką sankcję dostaniesz w 2019 roku za m.in:
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h,
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
  • przewóz 10 lub więcej osób, niż jest to dopuszczone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu,
  • popełnienie przestępstwa drogowego,
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych.

Jak skasować punkty karne?

Czy punkty karne się kasują? Mamy dobrą informację  tak. Wystarczy, że minie rok od dnia, w którym dostałeś punkty karne. Informację o tym, kiedy znikną z twojej historii, znajdziesz na portalu obywatel.gov.pl, w tym samym miejscu, gdzie sprawdza się ich liczbę. Inną możliwością pozbycia się punktów karnych jest odbycie specjalnego szkolenia, o ile przed jego rozpoczęciem nie przekroczyłeś dopuszczalnej liczby punktów. Takie szkolenia organizują WORD-y (Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego). W szkoleniu nie można uczestniczyć częściej niż raz na 6 miesięcy. Dzięki odbyciu szkolenia anuluje się 6 najstarszych punktów karnych. Niestety, punkty te NIE znikną jeśli już przekroczyłeś ich dopuszczalną ilość, czyli 24 lub 20 punktów, jeśli prawo jazdy masz krócej niż rok. Dopuszczalna ilość punktów jest liczona za wykroczenia, w których zarówno przyjąłeś jak i nie przyjąłeś mandatu. Punkty za nieprzyjęte mandaty nazywa się punktami tymczasowymi. Co się dzieje, kiedy przekroczysz limit punktów karnych? Dostaniesz od starosty skierowanie na ponowne odbycie egzaminu na prawo jazdy i badanie psychologiczne. Jeśli nie uda ci się ich przejść, to stracisz prawo jazdy. W przypadku, kiedy masz prawo jazdy krócej niż rok, zostanie ono zabrane bez dodatkowych testów. Jeśli już stracisz prawo jazdy, to do jego odzyskania może minąć trochę czasu, a kurs nie jest tani. Może warto pomyśleć nad sprzedażą samochodu lub chociaż jego zastawem, np. na stronie https://autokapital.pl/? Kiedy odzyskasz prawo jazdy, nadal będziesz mógł używać samochodu zastawionego w taki sposób.

Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 06.06.2019