Prawo jazdy na motocykl – co musisz wiedzieć?

W Polsce sezon motocyklowy trwa od marca aż do końca października. Chcesz dołączyć do elitarnego grona motocyklistów? Mamy dla ciebie kilka informacji.

small harley-davidson-02tt7EvQKhw-unsplash (1).jpg

Z zazdrością patrzysz na jeźdźców w kaskach przemierzających ulice na ich warczących rumakach? Jeżeli marzysz, aby zostać jednym z nich i planujesz zrobić prawo jazdy na motocykl, sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Kategorie prawa jazdy na motocykl i warunki, które musisz spełnić

Mówiąc czysto teoretycznie, motocyklem możesz się poruszać, jeśli nie masz prawa jazdy kategorii A. Wystarczy, że posiadasz uprawnienia na samochody osobowe dłużej niż 3 lata. Jednak wówczas możesz stać się właścicielem maszyny, której pojemność nie przekracza 125 ccm. Jeśli nie jest to dla ciebie wystarczające, sprawdź, jaką kategorię prawa jazdy musisz zrobić i jakie warunki musisz spełnić.

Kategoria AM

Jest to kategoria najniższa, w którą przekształciła się dobrze nam znana karta motorowerowa. By móc ubiegać się o tego typu prawo jazdy, musisz skończyć 14 lat. Jeśli jesteś pełnoletni, wystarczy ci jedynie dowód osobisty.

Kategoria A1

Tego typu uprawnienia może zdobyć tylko i wyłącznie osoba, która ukończyła 16 rok życia, a także posiadająca zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na przystąpienie do egzaminu. Wówczas możesz prowadzić motocykl o pojemności do 125 ccm, a także o stosunku mocy do masy własnej 0,1 kW/kg. Możesz także poruszać się sprzętem trójkołowym o mocy 15 kW.

Kategoria A2

By móc zdać egzamin na kategorię A2, musisz być pełnoletni. Wówczas zyskasz możliwość prowadzenia motocykla o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. Jednak stosunek ten nie może być wynikiem wprowadzenia w pojeździe zmian przekraczających dwukrotność jego mocy.

Kategoria A

Po dwóch latach posiadania prawa jazdy na motocykl A2 możesz ubiegać się o kategorię A. Wówczas możesz prowadzić taki motocykl, jaki będziesz chciał, bez względu na jego moc. Jeśli wcześniej nie posiadałeś dokumentu A2, by ubiegać się o kategorię A, musisz ukończyć 24 lata.

Pamiętaj także, że aby zrobić prawo jazdy na motor, musisz zapisać się na odpowiedni kurs. Szkolenie możesz zacząć na trzy miesiące przed uzyskaniem wieku wymaganego dla danej kategorii. Kurs taki składa się z 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych.

Ile trwa wyrobienie prawa jazdy na motor?

To pytanie przewinęło się w głowie każdego, kto rozpoczął już kurs, a także nosi się z takim zamiarem. Otóż wszystko zależy od tego, jak sprawnie zorganizujesz sobie kolejne etapy. Po pierwsze, musisz uzyskać zaświadczenie lekarskie i numer PKK. Znajdź więc lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania bez większej zwłoki i z wynikami udaj się do odpowiedniej instytucji, by wyrobić sobie numer PKK. Jeśli będziesz miał komplet dokumentów, uda ci się uzyskać numer od razu, bez kolejnych wizyt w urzędach.

Następnie zapisz się na kurs, chociaż do egzaminu teoretycznego równie dobrze możesz przygotować się sam. Dzięki temu zaoszczędzisz 30 godzin kursu, który może przeciągnąć się w czasie. Jeśli uda ci się zakończyć test z pozytywnym wynikiem, musisz zapisać się na kurs teoretyczny, a przy odrobinie szczęścia uda ci się go odbyć w przeciągu dwóch tygodni. Ponownie, jeśli uzyskasz pozytywny wynik egzaminu praktycznego, urząd wydający odpowiedni dokument zostanie o tym poinformowany automatycznie. Ile się czeka na prawo jazdy? Przy dobrej woli urzędników swój dokument otrzymasz w przeciągu 9 dni roboczych.

Mandat za brak prawa jazdy na motor

Jeśli olewałeś temat prawa jazdy na motor, a poruszałeś się jednośladem, musisz liczyć się z tym, że grożą ci konsekwencje prawne. Jeżeli zostaniesz zatrzymany bez odpowiedniego dokumentu, który uprawnia cię do prowadzenia motocykli, dostaniesz mandat za brak prawa jazdy. Na dobry początek jest to 500 złotych. Po otrzymaniu takiego mandatu dalsza jazda jest oczywiście niemożliwa. Jeśli jednak miałeś dokument uprawniający cię do kierowania jednośladem, np. kategorii A1, a twój motocykl ma znacznie większą pojemność, mandat będzie nieco niższy (300 złotych), jednak o dalszej jeździe również możesz zapomnieć.


Artykuł zewnętrzny


Dodał(a): Redakcja Wtorek 06.04.2021