Ostrzejsze kary dla kierowców od dziś!

Jakiś czas temu pisaliśmy wam o ustawie obostrzającej kary dla kierowców. Dziś owe przepisy wchodzą w życie! Od teraz, jeśli przekroczysz prędkość na terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, policjant będzie mógł zatrzymać twoje prawo jazdy!

shutterstock_125233190.jpg


Dziś w życie wchodzi ustawa, na mocy której policjant będzie mógł zatrzymać prawo jazdy każdemu, kto przekroczy dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym o minimum 50 km/h lub będzie przewoził nadmierną ilość pasażerów. Dokumenty upoważniające do kierowania pojazdami będą zabierane również pijanym kierowcom.

Jeśli kontrola drogowa wykaże wyżej wymienione nieprawidłowości, policjant zabierze prawo jazdy kierowcy i prześle je do właściwego starosty, który wyda decyzję o zatrzymaniu dokumentu na czas 3 miesięcy. Starosta będzie mógł wydać podobną decyzję również na podstawie innych dowodów na złamanie przepisów np. zdjęć z fotoradarów. Od decyzji tej będzie można się jednak odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

A co z nieposłusznymi? Jeśli mimo zatrzymania prawa jazdy kierowca zdecyduje się dalej prowadzić samochód, kara zostanie wydłużona do 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie kolejny raz złapie go policja, prawo jazdy zostanie zabrane mu bezterminowo. Oznaczać to będzie konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu dającego uprawnienia do jazdy, zupełnie jak w przypadku osób, które nigdy nie posiadały prawka.

Z kolei w przypadku pijanych kierowców, wydłużono okres pozbawienia ich prawa jazdy z minimum 3 lat do 15 lat. Dodatkowo sąd będzie orzekał grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych oraz 10 tysięcy złotych w przypadku recydywistów.Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 18.05.2015