Od czerwca kurs na prawo jazdy będzie droższy – wszystko przez dodatkowe szkolenia

Złe informacje dla młodych kierowców planujących zrobić prawo jazdy w 2018 roku. Od czerwca wejdą nowe przepisy, które sprawią, że cena kursu wzrośnie o dodatkowe 300 zł.
iStock-865339668.jpg

4 czerwca 2018 w życie miały wejść nowe przepisy dla kandydatów na prawo jazdy kat. B. Chodziło o obostrzenia związane z okresem próbnym, koniecznością przyklejania zielonego liścia itp. Przepisy te jednak nie wejdą w życie, przynajmniej na razie.

Zamiast nich pojawią się inne wymogi. Minister infrastruktury złożył do Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia, które nakłada na początkujących kierowców obowiązek odbycia dwóch dodatkowych kursów doszkalających w ciągu 8 miesięcy od momentu zdania egzaminu praktycznego na prawko.

Pierwszy, dwugodzinny kurs to zajęcia teoretyczne dotyczące czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, psychologiczne aspekty prowadzenia samochód etc. Koszt tego kursu to 100 zł. Drugi – w cenie 200 zł – to szkolenie praktyczne z doskonalenia technik jazdy w trudnych warunkach (głównie na płycie poślizgowej). Chodzi o uświadomienie młodym kierowcom niebezpieczeństw wynikających z niedostosowania prędkości do warunków na drodze.

Czyli w sumie naprawdę przydatne umiejętności, zwłaszcza jeśli chodzi o ten drugi kurs. No ale 3 stówki dodatkowe trzeba będzie wyjąć z portfela. I jest to raczej nieuniknione, bo wspomniane przepisy wchodzą w życie 4 czerwca 2018 roku.


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 23.05.2018