Aston Martin DB5 Bonda wystawiony na sprzedaż

Miłośnicy filmowych memorabiliów związanych z agentem 007 będą mieli okazję wzbogacić swoją kolekcję o coś naprawdę wyjątkowego – samochód, którym jeździł Pierce Brosnan w „GoldenEye”, czyli najlepszym Bondzie lat dziewięćdziesiątych.

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 15.07.25.jpg

„GoldenEye” z 1995 roku był przełomowym filmem z Bondem, i to z kilku powodów. Przede wszystkim jest pierwszym, w którym w rolę główną wcielił się Pierce Brosnan. Po drugie, w roli „dziewczyny Bonda” po raz pierwszy zobaczyliśmy Polkę – Izabellę Scorupco. Po trzecie wreszcie, na podstawie umowy z BMW Bond zmienia starego Aston Martina DB5 na roadstera Z3. Zanim jednak dochodzi do tej zmiany, agent 007 odbywa jeszcze jedną przejażdżkę legendarnym angielskim samochodem – ściga się nim z Ferrari F355, prowadzonym przez Xenię Onatopp (Famke Janssen).


Nie ma jednak drugiego samochodu, który tak kojarzyłby się z Jamesem Bondem, jak DB5 właśnie. Model ten pojawił się w kilku filmach, począwszy od kultowego „Goldfingera”, a skończywszy na ostatnim (jak dotąd) „Spectre”. A jeśli dobrze wspominacie „GoldenEye”, to z pewnością zainteresuje was informacja, że egzemplarz występujący w tym filmie zostanie niebawem wystawiony na sprzedaż. Aukcja odbędzie się 13 lipca, a dom aukcyjny Bonhams szacuje, że samochód uda się sprzedać za kwotę pomiędzy 1,2 a 1,6 miliona funtów. Dla porównania – egzemplarz z „Goldfingera” sprzedał się za 2,9 miliona funtów. 
Aston Martin produkował model DB5 w latach 1963-95. W tym czasie powstało zaledwie 1059 egzemplarzy. Auto było napędzane rzędowym, sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 4 litrów, który generował moc 280 koni mechanicznych. Dzięki niemu samochód osiągał „setkę” w niewiele ponad 7 sekund, a prędkość maksymalna wynosiła około 230 kilometrów na godzinę.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. youtube Poniedziałek 28.05.2018