Od 2020 roku niemieckie autostrady będą płatne

No i koniec nieskrępowanego pędzenia po niemieckich autostradach, na których od października 2020 zaczną obowiązywać winiety. Co więcej, opłaty uderzą głównie w obcokrajowców.
iStock-889654610.jpg

Umowa dotycząca wprowadzenia opłat za autostrady została podpisana przez niemieckie władze jeszcze 30 grudnia 2018. Zgodnie z nią od października 2020 wszyscy wjeżdżający na Autobahny naszych zachodnich sąsiadów będą musieli zapłacić za odpowiednią winietę.

Ile będzie wynosił jej koszt? To zależy od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Dokładne liczby nie są jednak znane.

Co istotne, opłaty uderzą w zasadzie jedynie w obcokrajowców. „Wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych to ustanowienie sprawiedliwości. W ten sposób zapłaci każdy, kto korzysta z naszej infrastruktury. Nie oznacza to jednak większych obciążeń dla mieszkańców RFN” – stwierdził minister transportu Niemiec Andreas Scheuer. Ci ostatni będą mogli bowiem odliczyć koszty winiet od tzw. podatku drogowego.

Niemieckie ministerstwo transportu liczy, że opłaty za autostrady przyniosłyby budżetowi kraju dodatkowe 500 mln euro rocznie, a środki te zostałyby przeznaczone na dalszą rozbudowę infrastruktury.

Projekt zaskarżyła już Austria w unijnym Trybunale Sprawiedliwości, tłumacząc, że konieczność opłat za autostrady dyskryminuje obywateli innych krajów Unii Europejskiej. Decyzja Trybunału w tej sprawie ma zapaść w połowie 2019 roku.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Czwartek 03.01.2019