Lincoln Navigator od Hennessey – 3-tonowy bolid

SUV Lincoln Navigator to sam w sobie czołg w drogowej wersji. Ale gdy trafił do konstruktorów z Hennessey to dodatkowo stał się superszybkim czołgiem.
2018-hennessey-navigator-front.jpg

Zastanawialiście się, ile można wycisnąć z 3-tonowego bydlaka, jakim jest Lincoln Navigator? My tak i w sumie nie widzieliśmy zbyt wielu opcji ponad to, co wyciśnięto z niego w seryjnym modelu.

Tyle że goście z Hennessey nie dość, że mają obsesję na punkcie prędkości, to w dodatku mają narzędzia, by tę prędkość wycisnąć nawet z takiego drogowego czołgu jak Navigator.

Oryginalnie w Lincolnie znajduje się 3,5-litrowe V6 EcoBoost od Forda, posiadające 10 przełożeń oraz 450 KM. Amerykańskiemu tunerowi, dzięki zmianie wydechu, zamontowaniu większego intercoolera i modyfikacjom oprogramowania silnika, udało się jednak wycisnąć z jednostki napędowej Navigatora dodatkowe 150 koni.

Przekłada się to na przyspieszenie godne mniejszych i lżejszych bolidów – 4,8 s. do 100 km/h – oraz zdolność do pokonania dystansu ćwierć mili w 12 sekund. Spodziewalibyście się, że taki czołg drogowy, jak Navigator może być taki żwawy?  

2018-hennessey-navigator-rear.jpg

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Hennessey Piątek 23.03.2018