„Korytarz życia” na drodze, czyli jak w korku przepuszczać ambulans na sygnale

Stoicie w korku, a z tyłu nadjeżdża karetka pogotowia na sygnale? Co w takiej sytuacji zrobić, jak ją przepuścić? Podpowiadamy.
kory.jpg

Pewnie mieliście nie raz do czynienia z sytuacją opisaną we wstępie. Często jest niestety tak, że w podobnych przypadkach wielu kierowców po prostu głupieje i stoi wciąż na środku drogi, a wiadomo że podczas akcji ratunkowej liczy się dosłownie każda sekunda.

Dlatego też tłumaczymy, co dokładnie zrobić, gdy stoicie w korku i usłyszycie za sobą syrenę alarmową ambulansu, straży pożarnej czy policji. Żebyście nie zbaranieli, gdy przydarzy wam się taka sytuacja.

Zacznijmy od tego, że to nie jest wasza dobra wola, czy zjedziecie z drogi czy nie. Jesteście do tego zobowiązani przez przepisy drogowe. Tzw. „korytarz życia” tworzy się zaś następująco (nie jest to wielka filozofia) – przy drogach więcej niż jednopasmowych auta stojące na lewym pasie muszą przesunąć się w kierunku lewej krawędzi jezdni, a auta na pozostałych pasach – w stronę prawej krawędzi. Nie inaczej. Lewy pas w lewo, reszta w prawo. Proste? Proste.Pamiętajcie o tym przy najbliższej okazji. Wasza szybka reakcja może bowiem uratować komuś życie. A, i broń boże nie róbcie czegoś takiego, jak kierowcy na poniższym filmie.


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen YouTube Środa 18.04.2018