Ford GT Roadster na sprzedaż. Wyjątkowa okazja

Łącznie powstało jedynie 5 egzemplarzy Forda GT Roadstera, ale tylko dwa przetrwały do naszych czasów. Wkrótce jeden z nich trafi w ręce nowego właściciela.
ford3.JPG

Ford Roadster GT to niezwykła szansa dla kolekcjonerów – nie dość, że auto powstało w bardzo niewielkiej ilości, to wystawiony na sprzedaż egzemplarz wziął w udział w legendarnym wyścigu Le Mans w 1965 roku. Podczas tych zawodów za kierownicą siedzieli Maurice Trintignant oraz Guy Ligier. 

CZYTAJ TAKŻE: DO KUPIENIA ASTON MARTIN VOLANTE. CHOLERNIE DROGI UNIKAT  

Co prawda po pokonaniu 11 okrążeń awaria skrzyni biegów przekreśliła szansę drużyny na wygraną, ale historyczna wartość samochodu pozostaje nieoceniona. Za to ta materialna jak najbardziej. Potencjalny nabywca będzie musiał liczyć się z wydatkiem w wysokości 7,5-10 mln dolarów, czyli pomiędzy 29 a 40 mln złotych. Rozpiętość cenowa jest dość znaczna. 

Auto zostało stworzone po to, aby przełamać hegemonię Ferrari w świecie motosportów. I choć efektowny Roadster zawiódł pokładane w nim nadzieję, to utorował drogę swojemu kuzynowi GT40, które pod koniec lat 60. XX wieku święciło triumfy na torze Le Mans. 

Pod maską kryje się 4,7-litrowy silnik V8. Z myślą o udziale w wyścigach przeprojektowano spojlery i wloty powietrza oraz zainstalowano lepsze pompy paliwa oraz układ chłodzenia.

Egzemplarz będący przedmiotem aukcji w latach 80. należał do hollywoodzkiego kaskadera Deana Jeffriesa. Po jego śmierci w 2013 auto zostało sprzedane domowi aukcyjnemu Mecum Auctions, który organizuje zaplanowaną na lipiec licytację. 
Dodał(a): Adam Barabasz / Mecum Auctions Wtorek 30.06.2020