Czy cena ubezpieczenia samochodu wzrośnie w 2019 roku?

Niestety, uchwalona niedawno w Sejmie ustawa wprawia w zakłopotanie.

ceny ubezpieczeń.jpg

Kupując ubezpieczenie samochodu, należy zwrócić uwagę na szereg jego składników. Przede wszystkim na wysokość sumy ubezpieczenia, czyli to, ile maksymalnie możemy dostać w sytuacji wypadku, kolizji czy nieszczęśliwych zdarzeń. Wiadomo, że ważna jest również wysokość składki, a ta może się różnić nawet o kilkaset czy ponad tysiąc złotych. Dlatego też pierwszym krokiem podczas zakupu polisy powinno być porównanie ofert ubezpieczycieli. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora OC i AC, który wyliczy składki i porówna kilkadziesiąt ofert ubezpieczycieli. Należy wypełnić pola informacjami na temat kierowcy oraz posiadanego pojazdu, by otrzymać spersonalizowane oferty polisy OC oraz ewentualnie dodatkowego autocasco.

Na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac sprawdzisz, czy zapłacisz więcej za OC i AC

Ubezpieczenie samochodu – ile kosztuje?

Nie da się jednoznacznie wskazać ceny polisy. Można jedynie posiłkować się danymi dotyczącymi np. średnich cen w poszczególnych polskich miastach w III kwartale 2018 roku. I tak oto średnia cena ubezpieczenia OC we Wrocławiu jest najwyższa i wynosi 1 202 zł, tuż za nią jest Gdańsk – 1 110 zł oraz Warszawa ze składką 1 091 zł. Najmniej zaś zapłacą kierowcy z Opola (783 zł), Kielc (801 zł) oraz Zielonej Góry (835 zł). Wyliczenia te zostały dokonane przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej mfind.pl.

Od czego zależy cena składki OC?

Na finalną wysokość składki ubezpieczenia samochodu wpływają zaś różne czynniki. Cena jest uzależniona od miejsca zamieszkania, wieku i doświadczenia kierowcy, a także marki i modelu auta, pojemności silnika, posiadanych zniżek oraz miejsca zakupu polisy i ubezpieczyciela. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są bardzo różne, dlatego przed zakupem, warto je porównać i wybrać tę najlepszą.

Cena ubezpieczenia pojazdu w 2019 roku

Jak już wspomniałam we wstępie, cena ubezpieczenia samochodu w 2019 roku może ulec zmianie – niestety, na naszą niekorzyść. Rząd przyjął propozycję Ministerstwa Finansów, które w oparciu o dyrektywę unijną zdecydowało się podnieść sumy gwarancyjne. Co to oznacza? Podniesienie maksymalnej wysokości szkody, za jaką odpowiada finansowo towarzystwo ubezpieczeniowe, może mieć wpływ na podniesienie wysokości składek OC. Wszystko po to, by w razie potrzeby, ubezpieczyciel nie ucierpiał finansowo na wypłatach należnych odszkodowań. I tak o to sumy gwarancyjne wzrosły kolejno z 5 do 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz z 1 do 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Oznacza to tyle, że sumy gwarancyjne nie mogą być niższe, niż te określone w ustawie. Są to kwoty gigantyczne i oczywiście ubezpieczyciele na co dzień nie wypłacają tak wysokich odszkodowań, ale w sytuacji katastrof na drogach, mogą one rzeczywiście sięgnąć aż tak wysokich kwot. Podwyższenie składek może więc uchronić ubezpieczycieli przed bankructwem.

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie samochodu?

W obecnych czasach możesz bez problemu nabyć ubezpieczenie pojazdu bez wychodzenia z domu. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z porównywarek oraz kalkulatorów ubezpieczeniowych, które w kilka minut obliczą wysokość składki i zaproponują najlepsze oferty od ubezpieczycieli. Co więcej, kupując polisę online, możesz liczyć na niższe ceny niż w punktach stacjonarnych. Przed zakupem ubezpieczenia warto więc się rozeznać i nie kupować kota w worku – może się okazać, że u konkurencji zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych!

Wzrost ceny ubezpieczenia OC w 2019 roku nie jest jeszcze pewny. Miejmy jednak nadzieję, że podniesienie sum gwarancyjnych nie będzie miało odbicia w wysokości składek.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Środa 12.12.2018