Autostrada z Londynu do Nowego Jorku

Rosja chce wybudować autostradę łączącą Londyn z Nowym Jorkiem i biegnącą przez trzy kontynenty. Ma też połączyć Stany Zjednoczone z Rosją ponad Morzem Beringa. Długość - 20 700 kilometrów.
autostrada-lon-ny.jpg

Szef rosyjskich kolei ma pomysł, by wybudować ponadnarodową super autostradę, która pobiegnie z Londynu do Nowego Jorku. Ma mieć długość 20 700 kilometrów z czego połowa leżeć będzie w Rosji. Koszty idą w tryliony dolarów. Ile to? Milion, to jedynka i sześć zer, trylion to jedynka i 19 zer.

Projekt proponowany przez Władimira Jakunina nazywa się Trans-Eurasian Belt Development i został ogłoszony na posiedzeniu Rosyjskiej Akademii Nauk. Nowa autostrada byłaby  najdłuższą na świecie i miałaby łączyć się z istniejącymi już drogami szybkiego ruchu na wszystkich zainteresowanych kontynentach.

Największym problemem będą wieczne zmarzliny w dalekiej Rosji i na Alasce. W tym amerykańskim stanie nie wszędzie są drogi, bo wiele miast komunikuje się ze sobą drogą lotniczą. Federacja Rosyjska ma z kolei wiele ścieżek wydeptanych lub wyłożonych tłuczniem.

Najdłuższa na świecie autostrada miałaby iść w parze z budową ekspresu kolejowego. Przy najdłuższej na świecie drodze powstawałyby nowe miasta, hotele, sklepy, stacje benzynowe, rurociągi.

Odcinek przez Polskę będzie zapewne obłożony najwyższymi opłatami.

Dodał(a): Rich Giański / fot.: Trans-Eurasian Belt Development Czwartek 09.04.2015