Zmiany odnośnie prawa jazdy. Dotyczy wszystkich kierowców

Sejm przegłosował właśnie ważne zmiany dotyczące kontroli drogowych. Przepisy obowiązywać będą każdego posiadacza prawa jazdy. Uproszczeniu ulegnie również proces rejestracji auta.
iStock-869436460.jpg

Sejm przegłosował właśnie nowelizacje ustawy w prawie o ruchu drogowym, co oznacza ułatwienia dla kierowców na co dzień. Od momentu wejścia w życie, przepisy zdejmą obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

To dobra wiadomość, jeśli zdarzało wam się czasem zapomnieć prawka. Dalej, oczywiście, obowiązuje i musi być ważne, ale podczas kontroli drogowej nie będziemy musieli już go wyciągać. Dane kierowcy mają być sprawdzane w tak zwanym CEPiK - centralnej ewidencji kierowców.

Za taką zmianą opowiedziała się w sejmie zdecydowana większość głosujących - 325.  Wstrzymało się 118 posłów, a przeciw było 2. Ustawa trafi teraz do senatu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, gdyż muszą przejść pełny proces legislacyjny. Do tej pory, za pozostawienie dokumentu w domu, groził mandat w wysokości 50 złotych.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem prawa jazdy w telefonie.

Zniesiony zostanie również obowiązek posiadania karty pojazdu oraz naklejki z numerem rejestracyjnym pojazdu. Obecnie za jej brak grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł i punkt karny. Usprawniony ma też zostać proces rejestracji samochodów, a związane z tym koszty mają się zmniejszyć nawet o sto złotych.

Od dwóch lat, kierujący pojazdem nie są zobowiązani do posiadania przy sobie polisy ubezpieczeniowej i dowodu rejestracyjnego. Gdy nowe przepisy wejdą życie, zanim siądziesz za kółko, będziesz musiał pamiętać tylko o kluczykach.Dodał(a): Marek Matyjanka / istockphoto.com Piątek 24.07.2020