Wszystkie drogi naprawdę prowadzą do Rzymu

Stare powiedzenie głoszące, że wszystkie drogi prowadzą do stolicy Italii, okazało się być prawdziwe. A przynajmniej tak twierdzą ci, którzy na drogach znają się najlepiej.
untitled-1-ad42ee340b295f8f948ed3de2ed75470_bac172.jpg

Oczywiście chodzi o Niemców i zlokalizowane w Stuttgarcie centrum badań nad ruchem drogowym Moovel Lab. Jajogłowi z tego laboratorium postanowili sprawdzić prawdziwość starego, wspominanego we wstępie porzekadła.

W tym celu badacze wyznaczyli 486 tys. punktów startowych i nałożyli je na mapę drogową Europy liczącą przeszło 26,5 mln kilometrów kwadratowych dróg. Następnie opracowali algorytm, który miał wyznaczyć najkrótszą trasę między wszystkimi punktami startowymi a stolicą Włoch.

I wiesz co? Rzeczywiście wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, co zresztą możesz zobaczyć na powyższej mapie i TUTAJ. Te grubsze linie symbolizują trasy najbardziej uczęszczane i jednocześnie najważniejsze – przy których zbiegają się mniejsze drogi.

Skąd w ogóle taki wynik? Ano, jak wiesz, w czasach swojej świetności Imperium Rzymskie sięgało od Wielkiej Brytanii po Turcję, a Rzymianie jako jedni z pierwszych byli w stanie budować utwardzone drogi. Natomiast wiele współczesnych autostrad zbudowano dosłownie na dawnych rzymskich szlakach, więc śmiało można stwierdzić, że współcześnie jeździmy bardzo podobnymi szlakami, którymi dawno temu poruszali się Rzymianie. Zaskoczony?

Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. mat. pras. Środa 20.03.2019