Rajd Dakar - najlepsze zdjęcia

Rajd Dakar to nie tylko spełnienie marzeń ambitnych (ale i nieco szalonych) fascynatów sportów motorowych. To również próba wytrzymałości mentalnej i fizycznej. To jedna strona medalu – czynnik ludzki, który może złamać się na tysiąc różnych sposobów – począwszy od odwodnienia, przez brak snu, po spartańskie warunki sanitarne, a czasami ich brak. Jak mawiają zawodnicy – to prawdziwa próba charakteru.
dakar-otw-zdj.jpg

Druga strona tego medalu to kwestie techniczne. Przygotowanie aut do morderczego rajdu, liczącego łącznie 9 295 km, to dla konstruktorów, mechaników i całego zaplecza logistycznego wyzwanie zapewne najcięższe w ich karierach zawodowych.

Wielu zawodników powtarza, że gdy raz spróbowało się startu w tym najtrudniejszym rajdzie terenowym na świecie, doświadcza się swoistego uzależnienia, ale i ambicja każe poprawiać wyniki z roku na rok. O ile ma się szansę na regularne starty. Wszystkie te momenty przedstawione są w najnowszym albumie "Rajd Dakar" wydanego przez Edipresse.

zaproszenie.jpg

Od wyjazdów na Dakar uzależnił się również Jacek Bonecki, fotograf. Jest nie tylko biernym obserwatorem rajdu, ale jest z zawodnikami w najważniejszych dla nich momentach. Uwiecznia chwile chwały, ale i rozpaczy. Jednak zastrzega, że nie żeruje na tragedii i ujęć z nią w tle nie publikuje. Na szczęście udostępnia inne, arcyciekawe, uchwycone zawsze w odpowiednim momencie fotografie, które od pełnej dynamiki na odcinkach specjalnych przechodzą w regenerację w strefach serwisowych. Za każdym razem idealnie oddaje klimat zastanej sytuacji. I choć piasek nie sypie się z między kartek najnowszego albumu z jego zdjęciami, możesz poczuć atmosferę panującą w Ameryce Południowej, gdzie ze względów bezpieczeństwa od 2009 roku odbywa się Rajd Dakar.
Oprócz genialnych fotografii w klimat Rajdu świetnie wprowadza nas Kajetan Cyganik. Wciela się w narratora, który przedstawia nam historię Dakaru, kulisy, ciekawe historie oraz serwuje kilka wisienek na ten zakurzony tort w postaci wywiadów, m.in. z Adamem Małyszem, Krzysztofem Hołowczycem, Rafałem Sonikiem czy Kubą Przygońskim.

Album „Rajd Dakar” to świetnie wyważone połączenie podanej w zwięzły sposób opowieści o Dakarze z epickimi zdjęciami. Idealny pomysł na prezent, choćby dla samego siebie.

"Rajd Dakar", 160 stron, wydawnictwo Edipresse Polska, cena: 24,99 zł.

rajd-dakar-okładka.jpg
Dodał(a): ckm.pl / fot. Jacek Bonecki Środa 20.01.2016